Rakeťáci z Volgogradské

Je 24. ledna a hlasitě mi zavibroval mobil. Hle! Další z pravidelných zpráv od p. p. Plachtové oznamující nějakou novou zajímavou akci. Hlavou mi začaly probíhat myšlenky a nápady, o čem by tentokrát mohla být. Jednalo se o týmovou soutěž nazvanou Czech Rocket Challenge. Na první pohled mě velmi zaujala, ale kvůli předpokládané neochotě mých spolužáků jsem účast v této soutěži zavrhl.

O pár dní později mi napsal kamarád, jestli jsem si nevšiml jedné nové zprávy na Bakalářích a co prý na ni říkám. Odpověděl jsem, že o ní vím, vypadá zajímavě, ale asi nemám zájem. Po krátké debatě jsem nakonec souhlasil, že by stálo za to zkusit sestavit nějaký tým. Zatím jsme byli dva. Soutěžní týmy však musí tvořit tři až šest osob. Začalo velké shánění zbytku. Bylo třeba kontaktovat ty nejlepší fyziky ze třídy, bohužel, kývl jen jeden. Zauvažoval jsem a napsal i pár „IT specialistům“ a hned přibyl další člen. Během týdne se velikost týmu ustálila na současných pěti členech.

Brzy přišel čas na registraci a uvažování nad jménem naší vesmírné společnosti. Velmi rychle jsme vymysleli a následně odkývali název SpaceY. Na stránkách soutěže se nacházel registrační formulář. Hlavní kolonka s komunikačními údaji ovšem obsahovala jeden malý dodatek – aspoň jeden člen týmu musí být starší osmnácti let… V týmu se rozhořela vášnivá debata. Vzdáme to? Nepřizveme nějakého staršího sourozence? Po několikadenním hledání se posledním členem stal p. p. Zehnal, za jehož kladné vyřízení žádosti mu velmi děkujeme.

Konečná sestava SpaceY:
kpt. Ing. Radim Gabriel
Ing. arch. Ondřej Tabášek, Ph.D. (1. zástupce kapitána)
Ing. RNDr. Martin Doležal, Ph.D. (2. zástupce kapitána)
Ing. doc. Jan Grygar
RNDr. Lukáš Hurník
Mgr. Jan Zehnal

Na začátku března přišla z CRC slíbená příručka. Rozsáhlou zprávou jsem své kolegy s těmito materiály seznámil. Myslím, že vtíravé myšlenky typu Jak bude raketa velká? Jak to bude s motorem? Jaký materiál na stavbu použijeme? v tu dobu asi netížily jen mě. Naštěstí pro nás organizátoři připravili několik workshopů.

Po tom prvním, seznamovacím a informačním, byly mé otázky částečně zodpovězeny, ale vynořily se mnohé další.

O týden později následoval druhý workshop, který byl zaměřen na software OpenRocket, což je program, v němž se dá vytvořit model rakety se všemi možnými potřebnými technickými informacemi. Brzy poté se začal vyvíjet návrh prvního modelu rakety. Tvary a technické specifikace se v průběhu měnily, až se nakonec úplně odchýlily od původních parametrů. Z důvodu stále probíhajícího konkurenčního boje nebudou plány a fotografie rakety zveřejněny. Co ovšem zveřejnit můžeme, je prostředí, ve kterém se rakety modelují. Zde je jedna ze vzorových raket. Pěkná, že?

Na začátku dubna proběhl poslední workshop, který se zaměřoval na rady a tipy od účastníků z minulého roku. Nově získané informace měly silný dopad na plány rakety, které musely být v mnoha ohledech opět přepracovány. 15. dubna jsme organizátorům soutěže poslali první report o svém vývoji s předběžným plánem rakety a technickými výpočty.

V následujícím měsíci by měla započnout samotná stavba rakety, což ovšem nebude nic jednoduchého. Budeme doufat, že v klíčových momentech nás raketa nezklame a bude organizátory schválena za letuschopnou. Držte nám palce!

Autoři: Radim Gabriel a Ondřej Tabášek

Zdroje:

https://czechrocketchallenge.cz/
https://logos-world.net/spacex-logo/
Radim Gabriel

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rakeťáci z Volgogradské