World of Airports aneb Různá letiště světa
První vstup do hry. Čekal jsem, že bude stavěna na principu simulace letadlové kabiny a mým úkolem bude s letadlem létat. Najednou se přede mnou zjevil plánek innsbruckého letiště a já věděl, že jsem se mýlil. Hlavou mi proběhla myšlenka, která mě nabádala k tomu tuto hru opustit a odinstalovat. Jsem rád, že jsem tehdy tu myšlenku neposlechl a vstoupil na první letiště.
Innsbruck
letadlo na stojánku. Musím říct, že tak křivě postavené letadlo jsem teda ještě neviděl. Když už stroj stál, na můj pokyn k němu dojel autobus, cisterna i vozíček na kufry a začalo vyklízení letadla. Dalším pokynem jsem přivolal uklízecí četu s novými kufry, a nakonec i nové pasažéry. Dostal jsem odměnu a s klidem pozoroval, jak letadlo opouští zorné pole věže. Tak to pokračovalo dál až do doby, kdy jsem koupil všechny stojánky a odbavil určitý počet pasažérů, který mi odemkl další letiště.
Nyní ale do reality. INN – kód letiště, které je největším letištěm v Tyrolsku a západním Rakousku. Délkou ranveje 2000 metrů umožňuje vzlet převážně malým letadlům, jako je např. Airbus A320. Největší možné letadlo, které zde může přistát nebo vzlétnout, je Boeing 767.
V roce 1925 bylo oficiálně uvedeno do provozu a v roce 2015 překročilo hranici milionu odbavených cestujících.
Bari
Italské letiště s kódem BRI, nedaleko stejnojmenného města. Ve hře je schopné pojmout letadla typu S, M a L, což značně urychlilo odemknutí dalšího letiště.
Praha
Co by to bylo za hru, kdyby do ní vývojáři nepřidali něco ze své vlasti. Letiště Václava Havla v Praze. Největší a nejrušnější letiště v České republice. Hra už nyní umožňovala přijmout i velká letadla typu X. Letiště bylo celkem propracované až na jeden detail. V reálu fungují na letišti obě ranveje, hra ovšem nabízí pouze jednu. To pro mě byl trochu problém. Když už jsem měl letiště skoro celé rozvinuté, letadla se u konce ranveje začala hromadit, což lehce přetěžovalo hru a bylo nutné ji restartovat.
Kód PRG asi nikoho nepřekvapí. V letech 1933-1937 probíhala výstavba tohoto letiště a v roce 1937 bylo na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži dokonce oceněno zlatou medailí. Dvě již zmiňované ranveje o délce 3250 a 3715 metrů jsou součástí velkého komplexu o čtyřech terminálech. Terminál T1 určen pro lety mimo Schengenský prostor, další terminál T2 už je určen pro lety v Schengenském prostoru. U tohoto terminálu se nachází dvacet sedm nástupních mostů, přičemž 17 z nich je vybaveno státními tunely pro přímý nástup do letadla. Terminál T3 obsluhuje soukromé lety a T4 je vyhrazen pouze pro důležité státní lety diplomatů nebo politiků. Nyní je ve správě ministerstva dopravy. V budoucnu se má letiště rozrůst o novou ranvej a měla by přibýt i nová řídicí věž. Ta by měla být o 30 metrů vyšší, čímž bude poskytovat lepší výhled dispečerům.
Pražské letiště se objevilo i v několika filmech, jako je např. Casino Royale. V roce 2013 byl natočen dokument o jedné z ranvejí a její rekonstrukci. V roce 2016 přistál na tomto letišti i stroj společnosti Antonov – Antonov An-225 – do konce února roku 2022 největší letadlo na světě. Čtvrtého května roku 2020 začal přímý přenos z ranveje, který letiště vysílá 24/7 na YouTube.
Ostrava
Letiště s kódem OSR ve hře sice není, ale byla by škoda ho nezmínit.
Letiště bylo spuštěno v roce 1959. Již ve dvacátých letech minulého století zde prováděli své první pokusy bratři Žurovcové. V roce 1939 zde bylo polní německé letiště, jejímž hlavním úkolem bylo útočení na Polsko. Výstavba letiště, jak ho známe dnes, začala v roce 1956 a o tři roky později v říjnu bylo letiště uvedeno do provozu. Dne 16. 10. zde přistálo první civilní letadlo – konkrétně stroj TU-104 A. Jednadvacátého srpna 1968 zde přistál i první stíhací letoun. Do prosince roku 2006 byl oficiální název letiště Letiště Ostrava-Mošnov. Až v roce 2006 dostalo název, který známe dnes – Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Leoš Janáček ovšem nebyl jediná osobnost, po které letiště mohlo být pojmenováno. Mohli jsme mít Letiště Jana Amose Komenského nebo Letiště Sigmunda Freuda.
Než naše domovské letiště opustíme, je zapotřebí zmínit ještě jedno. Dny NATO. Ty se na ostravském letišti poprvé konaly v roce 2003. Vrcholem programu v tomto roce byla ukázka vrtulníku Mi-24. V roce 2022 se akce zúčastnily švédské Gripeny, chorvatská akrobatická skupina i letouny švýcarského letectva (které jsem zahlédl během jedné čtvrteční hodiny základů společenských věd). Naposled se tu letos předvedl již zmiňovaný vrtulník Mi-24.
Washington
Ve hře v pořadí čtvrté letiště nyní již s oběma fungujícími ranvejemi. Po odbavení každého letadla se přičtou body, které se postupně sčítají. Odbaví-li hráč letadlo pozdě, body se odečtou. Když hráč dosáhne určitého počtu bodů, získá odměnu ve formě peněz, nebo příletu speciálního letadla. Řeč je např. o letadle typu Concorde, nebo o letadlech s úžasným potiskem (např. Star Wars letadlo).
Americké letiště s kódem IAD nesoucí název Washington Dulles International Airport pojmenované po 52. ministru zahraničí USA, které se rozprostírá ve státě Virginia, bylo otevřeno v roce 1962 a v roce 2018 překonalo letiště Ronalda Reagana (DCA) v ročním počtu nástupu cestujících. Právě toto letiště se stalo výchozím letištěm letu 77 amerických aerolinií, který dne 11. září 2001 v 9:37 EDT úmyslně narazil do budovy Pentagonu. Z IADu odstartoval v 8:10 Boeing 757-223. Čtyřicet jedna minut po vzletu bylo letadlo převzato pěticí teroristů a následně navedeno na Pentagon.
Další letiště ve hře
Po washingtonském letišti hra pokračuje na ostrovním japonském letišti Čúbu (NGO), které bylo otevřeno sotva před sedmnácti lety. Po japonském letišti následuje americké letiště v San Diegu (SAN). Letiště bylo otevřeno před 94 lety a je druhým nejrušnějším letištěm s jednou ranvejí. Předposlední ománské letiště v Maskatu (MCT) s rozlohou 21 km2, které za dob války v Perském zálivu hostilo letouny RAF, je hlavním mezinárodním letištěm v Ománu. Letiště slouží jako uzel pro vlajkového dopravce Oman Air a společně se společností Salam Air nabízí lety do několika regionálních destinací. Poslední letiště ve hře je německé letiště s kódem LEJ. Leží na území města Schkeuditz v Sasku. Nejbližšími městy k tomuto letišti jsou Lipsko a Halle. Bylo otevřeno v roce 1927 a v roce 2019 se co do počtu cestujících umístilo v Německu na 11. místě. Fascinující na tomto letišti je, že část ranveje vede nad dálnicí A14.
Zdroje:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_Innsbruck_airport.jpg https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD_leti%C5%A1t%C4%9B_%C4%8C%C3%BA bu#/media/Soubor:Aerial_photograph_of_Chubu_International_Airport_at_Nagoya_(2226955870). jpg
https://www.flydulles.com/about-airport/aircraft-noise-information/iad-dulles-intl-airport-diagram https://video.wttw.com/show/911-inside-pentagon/
https://www.natodays.cz/fotogalerie/rocnik-2022/prilety-a-nacviky#group-15 https://www.facebook.com/photo/?fbid=112262743601565&set=a.544300300830811 https://en.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Havel_Airport_Prague#/media/File:PRG_Airport_Map.png https://en.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Havel_Airport_Prague#/media/File:PragoRuzyn%C4%9B,_flughaveno,_el-aera_vido,_7.jpeg https://en.wikipedia.org/wiki/Muscat_International_Airport#/media/File:New_terminal_under_con struction_at_Muscat_Airport.jpg