United by Music
Pamatujete si na můj loňský článek o Eurovizi? Ne? Tak to je dobře XD. Upřímně řečeno, byl strašný. Z jednoho hlavního důvodu – o Eurovizi jsem neměl ani šajna. Byla to pro mě tzv. španělská vesnice. Letos jsem však do této vesnice vstoupil a zjistil jsem, že jsem udělal chybu, že jsem tuto soutěž neobjevil dřív.
Na začátku března, myslím, že to bylo devátého, jsem na YouTube našel jedno video – Eurovision ESC 2023 | RECAP All Songs (Selected So Far March 9th). Nevěděl jsem, co od něho mám očekávat. Abych zahnal zvědavost, rozkliknul jsem ho. Musím říct, že jsem byl překvapen. Jak v dobrém slova smyslu, tak i v tom špatném. Bohužel. Ovšem tím se zde zabývat nechci. Ano, jak jste již poznali, článek bude hodně subjektivní.
Po zhlédnutí onoho videa si hned pár písniček získalo mou přízeň – konkrétně Break a Broken Heart (od zpěváka Andrewa Lambrou – Kypr), Évidemment (La Zarra – Francie), Blood & Glitter (Lord Of The Lost – Německo), Due Vite (Marco Mengoni – Itálie), Soarele si Luna (Pasha Parfeni – Moldavsko), Solo (Blanka – Polsko) a Carpe Diem (Joker Out – Slovinsko). Tyto písně se vzápětí objevily i v mém playlistu oblíbených skladeb na Spotify, který momentálně čítá něco přes 1300 skladeb.
Mé objevování pokračovalo dál. Bylo také načase zjistit i jiné informace než jen seznam skladeb, které se v letošním 67. ročníku objeví. Těmi jinými informacemi je myšleno datum a místo konání. Poté, co jsem si dal jedna a jedna dohromady, jsem došel k závěru, že Ukrajina bude o možnost hostovat tuto soutěž ochuzena z důvodu neustále probíhající války. Zvěděl jsem, že letošním hostitelem bude město Liverpool (Spojené království Velké Británie a Severního Irska se totiž loni umístilo na druhém místě) a že se celá soutěž bude odehrávat v květnových dnech. Devátého, jedenáctého a třináctého.
Výše zmiňované video již bylo kompletní, můj playlist se plnil dalšími jmény soutěžních skladeb a já se připravoval na své první semifinále.
Přesně v devět večer to začalo. Na mohutnou stage, jejíž tvar mi hodně připomíná vesmírnou loď Klingonů – Bird of Prey, dorazily tři šarmantní moderátorky: Alesha Dixon, Julia Sanina, která v úvodu zazpívala píseň své kapely The Hardkiss Маяк (Mayak) a Hannah Waddingham. Ta sice nezpívala, zato však na publikum a diváky u obrazovek vychrstla několik vět ve francouzštině. Předpokládám, že to Česká televize přeložila a předabovala – to byl také jeden z důvodů, proč jsem sledoval přímý přenos na YouTube, ne ten v televizi. Hezky v originálním znění… Nastal čas, kdy došlo na zpívání, které bylo doprovázeno krátkými vstupy moderátorek. Hned v prvním jsme mohli vidět rappující Aleshu Dixon!
Účastníci prvního semifinále odzpívali své písničky a začalo hlasování. Společně s ním také doprovodný program, jehož součástí bylo vystoupení Rity Ory či krátké rozhovory s členy „Velké pětky“ (to jsou země, které automaticky postupují do finále a patří mezi ně Velká Británie, Francie, Německo, Itálie a Španělsko) a výherní zemí loňského ročníku – Ukrajinou. Hosty v tomto semifinále byli: francouzská zpěvačka La Zarra, německá kapela Lord of The Lost a italský zpěvák Marco Mengoni.
Na scéně se nyní objevil pultík a za ním Julia s Hannah. To znamenalo jediné – čas vyhlásit postupující do finále. Než však samotné vyhlášení započalo, bylo nutno ověřit výsledky hlasování – o to se zaručil Martin Österdahl. „You’re good to go.“ – tato slova potvrdila, že během hlasování nedošlo k žádným problémům a že je možné pokračovat k vyhlášení. Velice mě pobavila fráze jedné z moderátorek: „Martin Österdahl said I’m good to go.“ a ten „doprovodný taneček“.
První semifinále skončilo a přišel čas se rozloučit s pěti zeměmi: Maltou, Lotyšskem, Irskem, Ázerbájdžánem a Nizozemskem.
Druhé semifinále se odehrávalo v podobném rozpoložení, ovšem už bez rappující moderátorky. Co však bylo zde zpestřením večera, byl tanec conga v čele s prasátkem Pepou. Stejně jako Julia Sanina, tak i já jsem byl udiven a snažil jsem se logicky vydedukovat účel tohoto vstupu.
Během volebního mezidobí opět probíhala nějaká vystoupení a taktéž druhá půlka rozhovorů. Tentokráte se španělskou zpěvačkou Blancou Palomou, ukrajinským duem TVORCHI a anglickou zpěvačkou Mae Muller.
Na tomto večeru nechyběl Martin Österdahl a jeho věta. Ani reakce Hannah Waddingham opět nezklamala. „I mean it’s not everyday you get that from Martin Östredahl, isn’t it?“ A ten výraz, co k tomu nasadila…
Z celkem šestnácti semifinalistů do finále postoupilo jen deset a my se tentokrát rozloučili s Dánskem, Rumunskem, Islandem, Řeckem, Gruzií a San Marinem.
Na řadu nyní přišlo velké finále… Po úvodní znělce Eurovize (Te Deum) se na obrazovkách objevila skupina Kalusch Orchestra se svou písní Stefania. Bylo to však jiné. Píseň byla přezpívána několika jinými umělci a ztvárněna jinými nástroji. Objevil se tam například Sam Ryder s elektrickou kytarou, ale také vévodkyně Kate hrající na klavír. Poté, co Kaluschi dozpívali svoji Stefaniu v dalších desítkách verzích, přišel čas na vlajkový průvod. Ten byl prokládán ukrajinskými účastníky předchozích ročníků, jako např. skupinou Go_A, zpěvačkou Jamalou nebo Tinou Karol. Poté, co se představila poslední účastnice, na scénu vběhla (opět) ukrajinská delegace s Verkou Serduckou v čele.
Známá moderátorská trojice, nyní však obohacena o posilu – Grahama Nortona, uvádí první zemi – Rakousko!
Who the Hell is Edgar?
Rakouské duo Teya & Salena si do úst vzaly amerického autora Edgara Allana Poea. Kromě odkazu na tohoto autora je motivem písně také kritika současného hudebního průmyslu.
Ai Coração
Tato píseň pochází z dílny portugalské zpěvačky Mimicat. Oslavuje Portugalsko a jeho četné vlivy, mísí moderní a tradiční prvky, nostalgii a pop.
Watergun
Švýcar Remo Forrer se zamýšlí nad brutalitou války a nad tím, jak v dospělosti nabývá jiný význam. Dále také uvádí, že nechce být vojákem ani tváří v tvář ničení a bolesti působené válkou.
Solo
„Bejba“. Toto slovo stačí, aby všichni poznali, že na řadu přišla Blanka z Polska. Ve své písni vychvaluje myšlenku, že být sám a bavit se může být lepší než být v monotónním vztahu.
Samo mi se spava
Srbský zpěvák Luke Black uvedl, že text písně vypovídá o izolaci a odcizení, které pociťoval během pandemie, a je poselstvím o nutnosti probudit se, protože zlo na nás stále číhá.
Évidemment
Marocko-kanadská popová hvězda žijící ve Francii, La Zarra, reprezentuje Francii s písní, která se zaměřuje na iluzi nenaplněné lásky, jež hlavní hrdinku nenávratně změní.
Break a Broken Heart
Andrew Lambrou z Kypru a jeho balada o síle jít dál po skončení vztahu. Vyjádřil také naději, že píseň bude lidi inspirovat k boji a k povstání z popela silněji než dříve.
Eaea
Na Eurovizi po 40 letech opět zavítalo flamenco. Blanca Paloma vypráví příběh matky a syna, který prostřednictvím náboženských a biblických citátů oslavuje lásku a ochranu.
Tattoo
Švédka Loreen, která už jednou Eurovizi vyhrála, letos soutěží s písní Tattoo, která je o dávné lásce a zpěvaččině touze být milována. Čas této vášně je však pryč a ona je nucena ohlédnout se za šťastnými časy, které spolu strávili.
Duje
Ne jednotlivec, nebo duo, ale rovnou celá rodina! Rodina Kelmendi v čele s dcerou Albinou zpívá píseň o rodině na pokraji krize, která postihuje především děti, již nechtějí přijít o rodinnou jednotu, která je pro ně tak důležitá.
Due Vite
Italský zpěvák Marco Mengoni vypráví o vztahu, který se vyvíjí na základě zkušeností hlavních hrdinů. Píseň byla upravena tak, aby splňovala pravidlo maximální délky tří minut s ohledem na originál uvedený na festivalu Sanremo.
Bridges
Alika z Estonska vypráví vnitřní monolog inspirovaný epizodou, kdy složila melodii na klavír poté, co se s pláčem zamkla v koupelně. Píseň je melancholickou baladou, která se zrodila z klavírního sezení.
Cha cha cha
Finský zpěvák Käärijä zpívá o dni, který se chýlí ke konci, a jediné, co chce dělat, je tančit a bavit se s trochou cha – chy. Hlavním tématem je uvolnění zábran a zapomenutí na problémy. „It’s crazy. It’s party.“
My Sister’s Crown
Česká dívčí skupina Vesna svou písní oslavuje jednotu žen v boji proti genderové nerovnosti. Píseň s českým úvodem a bulharskou vsuvkou je převážně v angličtině, ale refrén se zpívá také v ukrajinštině (na počest země ve válce).
Promise
Australská kapela Voyager kombinuje rockové a elektronické prvky a svou písní nabádá k vyzkoušení nových zážitků a oddání se dobrodružství.
Because Of You
Píseň z dílny belgického zpěváka Gustapha je hymnou lásky k sobě samému a ke svým blízkým v souladu s duchem inkluze a bratrství Eurovize.
Future Lover
Arménská zpěvačka Brunette zpívá dvojjazyčnou píseň o milostném dopise adresovaném budoucímu partnerovi, v němž vyjadřuje své naděje a přání ohledně jejich vztahu. Závěr této písně je v arménštině.
Soarele şi Luna
Moldavský zpěvák Pasha Parfeni ve své písni zpívá o svatbě pod hvězdami. Skladba má ale i politický význam s odkazem na Podněstří. Je to již podruhé, co se zpěvák podíval na pódium Eurovize.
Heart of Steel
Ukrajinské hudební duo TVORCHI napsalo text ovlivněný válečnou situací na Ukrajině a vysílá poselství o odporu proti nepřízni života.
Queen of Kings
Bisexuální žena Alessandra se při psaní textu písně inspirovala svou osobní zkušeností. Píseň s italským začátkem oslavuje sílu žen a všech jednotlivců a propaguje důležitost přijetí sebe sama.
Blood & Glitter
Rocková skupina Lord of the Lost svou písní představuje dualitu života prostřednictvím kombinace protikladů, jako je krev a lesk, sladké a hořké, štěstí a smrt.
Stay
Další zpěvačka, která už na pódiu Eurovize účinkovala. Monika Linkytė z Litvy hovoří o obtížnosti uzdravení z bolesti. Píseň obsahuje litevské lidové rčení používané při starých rituálech.
Unicorn
Píseň izraelské zpěvačky Noy Kirel využívá obrazů pohádek k šíření poselství o přijetí a lásce k sobě samému i ostatním a oslavuje rozmanitost. Název si hraje s jedinečným aspektem fantazijního zvířete.
Carpe Diem
Slovinec a frontman kapely Joker Out Bojan Cvjetićanin napsal text písně, která vyzývá k využití okamžiku a nepropásnutí příležitostí, jež život nabízí. Carpe Diem v překladu z latiny znamená užívej dne.
Mama ŠČ
Z chorvatských dílen kapely LET3 vzešla píseň, která je protiválečnou hymnou a satirou na diktátory. Název odkazuje na písmeno Shcha v ruské abecedě, které by podle skupiny bylo na raketě, jež by po Armagedonu zničila Zemi.
I wrote a song
Texty písně Mae Muller odrážejí frustraci hlavní hrdinky poté, co během služební cesty odhalila partnerovu nevěru.
Poté, co všech 26 zemí dozpívalo své skvělé i trhlé písně, bylo spuštěno hlasování. Letos to bylo však poprvé, co do tohoto procesu byl zatažen celý svět. A mezitím, co se rozhodovalo o vítězi letošního ročníku, pódium rozhodně nezůstalo prázdné. Sam Ryder, který loni obsadil druhé místo, vystoupil se svou novou písní Mountain. Poté následovalo pár rozhovorů a po nich opět další vystoupení. Účastníci z minulých let zazpívali několik známých písní. Začalo to Mahmoodem, který si na starost vzal píseň Imagine. Poté se na jeviště spustila výherkyně Eurovize z roku 2018 – Netta. You Spin Me Round bylo možné slyšet v nové techno verzi. A jedem dál! Daði Freyr společně s celou M&S Bank arénou zazpíval píseň Whole Again. Další skladbou v tomto bloku byla píseň I Turn To You, kterou zazpívala účastnice loňského ročníku – Cornelia Jacobs. Následovala úvodní projekce k dalšímu vystoupení. Proč zrovna teď? Vysvětlení je celkem jasné. Přesně před 30 lety s písní Better the Devil You Know soutěžila zpěvačka Sonia. Celý tento blok uzavřel Duncan Laurence skladbou You’ll Never Walk Alone. Po tomto vystoupení bylo uzavřeno i hlasování a začalo velké čekání.
Pár krátkých reportáží dělilo sčítání bodů od poroty všech 37 států. Na řadu opět přišel Martin Österdahl a jeho kouzelná věta. Vše bylo v pořádku a sčítání mohlo začít.
Poté, co byly body poroty přičteny, bylo už celkem jasné, kdo se stane vítězem. Ovšem pořád tu byly body od diváků, které bylo zapotřebí ověřit. Naposled se ozval Martin Österdahl a naposled v tomto roce pronesl svou větu.
Body byly přidány a svět již znal jméno výherce letošního ročníku. Již podruhé si tuto cenu domů odvezla Loreen. Nemá cenu zde vypisovat všechny pozice a počty bodů – bude jednoduší sem vložit obrázek.
Finále skončilo vystoupením vítěze, tento článek však ještě nekončí…
VÍTE, ŽE…
- Verka Serduchka je vlastně muž?
Za tímto jménem se skrývá ukrajinský komik a zpěvák Andrij Mychajlovyč Danylko.
- Eurovize není jen o zpívání, ale také o módě?
Během května jsme měli možnost zhlédnout velkou řadu outfitů, které soutěžící vytáhli na světlo světa. Ať už to bylo na samotných soutěžních večerech, PreParty v Madridu nebo na Tyrkysovém koberci v Liverpoolu.
- Nejmladšímu účastníkovi je teprve 16 let?
Řek Victor Vernicos reprezentoval svou zemi s písní What They Say.
- Několik účastníků není na Eurovizi poprvé?
Tento fakt už asi pozorní čtenáři vědí. Každopádně, letos se na pódium Eurovize vrátily čtyři osobnosti. Marco Mengoni – Itálii reprezentoval již v roce 2013 a s písní L’Essenziale obsadil sedmé místo. Monika Linkytė – v roce 2015 skončila na krásném 15. místě. Pasha Parfeni – pódium Eurovize si vyzkoušel už v roce 2012, kdy skončil na 11. místě. Loreen – v roce 2012 vyhrála.
- Česká republika změnila svůj oficiální název?
Nyní už náš název není Czech Republic, ale jen Czechia.
- Eurovizi navštívil i král Karel III. s manželkou Camillou?
Společně s Camillou si „střihli“ takzvané cameo v úvodní sekvenci semifinálové soutěže Eurovision Song Contest 2023. Členové královské rodiny se objevili v úvodních titulcích ve filmu Welcome to Liverpool. Tím však jejich stopa v této soutěži nekončí. Karel s Camillou se také zasadili o otevření a spuštění mohutného pódia v M&S Bank Areně v Liverpoolu.
Fun fact: Stage vlastně spustila pouze Camila – jejímu veličenstvu totiž ujel prst.
Zdroje:
https://culturecdn.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/2023/01/Eurovision-United-By-Music.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FvtXfQ6XoAstEET?format=jpg&name=900×900
https://www.gettyimages.co.uk/detail/news-photo/hosts-alesha-dixon-julia-sanina-and-hannah-waddingham-on-news-photo/1489248458?adppopup=true
https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2023/05/AP23133792507887.jpg
https://deadline.com/wp-content/uploads/2023/05/GettyImages-1254071923.jpg?w=1024
https://escxtra.com/wp-content/uploads/FwCzvx4X0AIRZNs-1536×864.jpg
https://wiwibloggs.com/wp-content/uploads/2023/05/loreen-winner-eurovision-2023-1.jpg
https://media.vanityfair.com/photos/64497beadb04e61399092895/master/w_2560%2Cc_limit/eurovision-2023.jpg