Přeposlat

Patřím ke generaci, jejíž členové v drtivé většině nepoznali, jaké je to vlastnit jiný typ mobilního telefonu nežli ten dotykový. Koneckonců už i mnozí o deset let starší jedinci neokusili jiný pocit než přejíždění prstem po hladkém skle tenkého lehkého mobilu. Může se tedy zdát, že pochopit funkce mobilního telefonu používaného masovou většinou populace před dvaceti lety bude pro mě nejen něco složitého, ale už i nedostupného. Leč cesty boží jsou nevyzpytatelné…

Stalo se to během jedné z častých návštěv mého o dvě generace staršího příbuzného. Po obvyklém zalití všech květin v domě, vytřídění odpadu a vynesení vypraného oblečení do ložnice o dvě patra výše jsem byl požádán o přeposlání jisté SMS zprávy. Do rukou se mi dostal velmi malý bílý telefon (mobily byly kdysi menší, než jsou dnes?) s malou obrazovkou ve vrchní části a několika tlačítky pod ní. Nad ústředním tlačítkem se skvěl nápis, nad nímž jsem se musel nepatrně pousmát: MyPhone.

Jak už jsem dříve zjistil, k odemknutí telefonu je třeba stisknout levý knoflík, ten se pod váhou mého prstu hluboko propadl, ale ihned se navrátil na svou původní pozici. Po následné výzvě jsem zmáčkl hvězdičku. Na ploše se čtyřmi ikonkami mi napovídaly nápisy Volby a Zpět. Ve Volbách jsem se po několika kliknutích centrálního tlačítka směrem dolů dostal do Zpráv. Bylo jich tam několik, registroval jsem tu nejnovější. Ve Volbách jsem hledal možnost přeposlání, nic jsem však nenašel. Po chvilce uvažování jsem se vrátil do hlavního Menu a označil inkriminovanou zprávu. Z levého dolního rohu na mě opět zamrkal nepatrný nápis Volby, který jsem stiskl. Heuréka, možnost Přeposlat byla na světě. Po jejím označení se mi zobrazila prázdná řádka s blikajícím kurzorem, na němž jsem se pokoušel zadat počáteční písmeno, avšak po logickém opakovaném rychlém trojkliku se místo očekávaného písmena zobrazily tři šestky (ďáblovo číslo!). Po chvilce jsem si však všiml nápisu Kontakty, do nichž jsem prostřednictvím centrálního tlačítka vešel, a vybral správný kontakt. Po kliknutí na Pokračovat jsem se vrátil ke zprávě už i se zadaným příjemcem. Posledních několik kroků. Odeslat, Potvrdit. Napínavé kolečko, po jehož zmizení se zobrazilo Zpráva odeslána.

S vítězným výrazem ve tváři jsem vrátil telefon. Jak vidno, pochopit funkce starého mobilu není vůbec nic složitého, spíše naopak, jedná se o velice jednoduchou a intuitivní záležitost. Hlavně proto, že těch funkcí onen přístroj v porovnání se současnými opravdu příliš mnoho nenabízí…

Zdroje:
https://www.architecturaldigest.com/story/iconic-cell-phone-designs-early-2000s