Kultura

V rubrice Kultura se dočtete o recenzích, významných kulturních událostech, setkat se zde můžete také s příležitostnými rozhovory.

  • Máme za sebou stovku!
    Všechno to začalo 4. listopadu roku 2006 (ve skutečnosti samozřejmě mnohem dřív), kdy český národ poprvé uzřel něco, co na českých obrazovkách dosud nebylo k vidění. Zajisté to byl večer plný tance, noblesy a elegance… Tématem tohoto článku bude StarDance. A když už za sebou máme stý díl, co takhle si soutěž a její přínosy lehce představit, připomenout si minulé řady a trošičku rozebrat tu letošní? Začínáme!
  • Divadelní představení Europeana
    Na konci září se oktáva A vydala na exkurzi do Prahy. Stejně jako všechny oktávy před námi i nás čekala návštěva divadla. A jakou divadelní hru jsme zvolili? Jaké pocity v nás vzbuzovala? A proč se třída po skončení rozdělila na dva tábory s úplně odlišnými názory? To a mnohem více se dočtete v této recenzi!
  • United by Music
    Pamatujete si na můj loňský článek o Eurovizi? Ne? Tak to je dobře XD. Upřímně řečeno, byl strašný. Z jednoho hlavního důvodu – o Eurovizi jsem neměl ani šajna. Byla to pro mě tzv. španělská vesnice. Letos jsem však do této vesnice vstoupil a zjistil jsem, že jsem udělal chybu, že jsem tuto soutěž neobjevil dřív.
  • Hora: balet mnoha pocitů
    Dnes bych Vám ráda krátce přiblížila balet Hora, který jsem měla šanci v březnu vidět pár dní po jeho premiéře v divadle Jiřího Myrona. Choreografem je světově uznávaný izraelský Ohad Naharin a tančí v něm soubor baletu Národního divadla moravskoslezského.
  • Pozvánka na muzikál Květiny pro paní Harrisovou
    Příběh muzikálu Květiny pro paní Harrisovou byl inspirován knihou Mrs Harris Goes to Paris z 50. let 20. století, jejímž autorem je Paul Gallico. Muzikál napsala dvojice Richard Taylor a Rachel Wagstaff. Na divadelních prknech se dílo ocitlo prvně roku 2016 v Sheffieldu na severu Anglie. V roce 2022 vznikl rovněž film.
  • Ztráty a nálezy roku 2022
    Rok se s rokem sešel a nastal čas připomenout a zrekapitulovat události roku 2022. Stejně jako minulý rok začneme tou smutnější částí a postupně se prokoušeme až do té veselejší. Letos vypustíme čísla (ne vždy jsou přesná a někdy ani pravdivá a navíc, v matematice si jich užijeme dost).
  • Hoši, děkujem!
    Souhrn a poděkování Vítkovickým hráčům za nezapomenutelnou semifinálovou sérii v letošním ročníku hokejové Extraligy.
  • Co dělat o Vánocích v Ostravě
    Vánoce už jsou tady. Skvělá atmosféra, letos dokonce i sníh a taky hromada všemožných akcí, na které se každý rok tolik těšíme. Po dlouhé době jsme opět dostali volnost zažít tu krásu kulturního života a organizátoři se toho chopili se vší vervou. Rozhodl jsem se tedy tak trochu netradičně-tradičně přinést ze svého pera vyčerpávající seznam toho nejlepšího, co nás o Vánocích čeká. Tak vzhůru za zážitky!
  • Velkofilmy
    Představte si impozantní starověkou římskou arénu, v hledišti tisíce lidí. Na startu vedle obrovských soch Dia a Poseidona stojí nastoupení závodníci ve zdobných vozech tažených dvěma páry koní. Za několik okamžiků jim nejvýše postavený muž v nejluxusnější lóži pokyne ke startu. Nejdřív však musí arénou projít průvod stovek legionářů v plné zbroji doprovázených desítkami trubek a bubnů zaznívajících z ochozů.
  • Peklo s názvem Írán
    Zdravím Vás všechny u mého prvního příspěvku tohoto školního roku. Jako první článek jsem chtěla vybrat odpočinkové téma. Nakonec mi to vzhledem ke všemu, co se ve světě momentálně děje, nedalo, a proto jsem se rozhodla, že Vám přiblížím situaci v Íránu.
  • 70 let od prvního triumfu ostravského hokeje
    První trumf ostravských hokejistů v nejvyšší domácí soutěži se udál před 70 lety, pojďte si ho připomenout.
  • Eurovision song contest 2022
    Od 10. do 14. května 2022 se v italském Turíně uskutečnil již 66. ročník této známé soutěže. 25 zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin z celé Evropy se pokoušelo získat srdce diváků a hlavně porotců, zvítězit a zapsat se do historie.
  • Český Rocketman
    Příběh kluka, který odstartoval raketu za polárním kruhem
  • Co se stane, když usnete se zapnutým Spotify aneb Britská kapela Steps 25 let na scéně
    Je únorové odpoledne a já se vrátil ze školy. Byl jsem velice utahaný a taky mi byla zima. Z těchto důvodů jsem se rozhodl zalézt si pod peřinu a na chvíli se zahřát. Jenže co se nestalo, usnul jsem. Ještě předtím, než jsem usnul, tak jsem si zapnul počítač a pustil nějakou písničku na Spotify. Asi tak po půlhodinovém spánku jsem se probudil a zjistil, že Spotify stále přehrává písničky.
  • Ztráty a nálezy roku 2021
    Rok 2021 je úspěšně za námi, a proto jsem se rozhodl napsat tento článek, ve kterém rok 2021 shrnu. A co si vlastně pod pojmem ztráty a nálezy představit? Všichni toto ustálené slovní spojení známe a víme, že se bavíme o věcech, které lidé ztratili, nebo našli. Ten, kdo si myslí, že tento článek bude o věcech, co se ve škole našly a ztratily v posledním roce, tak je vedle.
  • SPECIÁL: Automobily pánů Hanzelky a Zikmunda
    Automobily, které použili pánové Hanzelka a Zikmund během svých dvou velkých expedic po světě.
  • Cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda
    Krátká rekapitulace (životních) cest Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.
  • Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti.
    Spisovatel, jehož knížky mám převelice rád. Režisér, který na mne v rozhovorech působil inteligentně. Dokument o Milanu Kunderovi „Od Žertu k Bezvýznamnosti“ se zdál mít potenciál říct něco (cokoliv!) zajímavého. Bohužel, takhle jsem radši po návratu z kina sáhl po Novákově cihlografii KUNDERA: Vrah a patolízal, co dětem ukradl bonbóny a propíchal mi u auta gumy. Kdybych totiž chtěl slyšet zcela nekritický chvalozpěv na Milana Kunderu, přečetl bych si libovolný esej Milana Kundery.
  • The Human Adventure Is Just Beginning
    Ano, je to tu zas. Zase se do tohoto čísla vecpal Star Trek. Tentokrát ale nebude řeč o významné události nebo o seriálu, ale o filmu. V tomto článku se zaměříme hned na první film, jenž vyšel v roce 1979, Star Trek: The Motion Picture. Film pochází ze studia Paramount Pictures a režíroval jej Robert Wise.
  • Jsme národ malý, ale šikovný
    To, že jsme národ relativně malý v porovnání se zbytkem Evropy, je fakt. V poslední době o nás ale bylo ve světě docela dost slyšet z mnoha různých důvodů. A to nejen kvůli politickému dění, ale i proto, že jsme národ velmi šikovný. Bohužel zatímco po celé zemi obdivovali naše úspěchy v oblasti architektury, my jsme je pomalu přes valící se zprávy o vládě a prezidentovi ani nezaznamenali. A tak bych vám je rád představil.
  • Znovu Ztraceni ve vesmíru
    Řeč bude v tomto článku o seriálu Ztraceni ve vesmíru z roku 2017, jehož základ pochází ze stejnojmenného filmu z roku 1965. Tvůrcem tohoto seriálu je americká streamovací společnost Netflix. Doposud má seriál jenom dvě série po deseti epizodách, ale to se 1. 12. změní. V tento den totiž vyjde třetí a zároveň poslední série tohoto seriálu. Velice se mi líbí znělka tohoto seriálu i seriál samotný. Nyní bych jen tak lehce naťuknul děj prvních dvou sérií, abyste si udělali představu, o čem vlastně tento seriál je.
  • Velká putování Ladislava Zibury
    Ladislav Zibura je cestovatel a spisovatel. Na svých cestách poznává nové lidi a jejich zvyky a zažívá spoustu zajímavých příhod, o nichž poté napíše ve své knize nebo je zmíní na svých projekcích, které pravidelně pořádá napříč republikou.
  • James Bond
    James Bond. Tajný britský agent s povolením zabíjet. Britský elegán se smyslem pro humor, jenž si dokáže poradit s každým padouchem, na kterého narazí, ať už to trvá sebedéle a působí neméně epicky. Jeho legendární postelové scény, při kterých dovádí se sexuální maniačkou či s agentkou sovětské KGB, už také patří do zlatého fondu kinematografie.
  • Dneska musíš mít tři vykřičníky!!!
    Starší studenti našeho gymnázia je pravděpodobně znají, někteří dokonce osobně. Kapela Tři Vykřičníky, jejíž někteří členové jsou absolventy naší školy, vydala 1. 10. nový videoklip k písničce Dneska musíš mít s příhodným politickým tématem. Jak písnička vznikla, jaké bylo natáčení a kde se vůbec Tři Vykřičníky vzaly, se dozvíte od zpěváka Radka a kytaristy Adama v následujícím rozhovoru. 
  • Squid Game/Hra na oliheň
    Čistou náhodou projíždím Netflix a narazím na korejský seriál jménem Squid Game neboli česky Hra na oliheň. Celkem dost mě zaujal jeho obsah, protože mám ráda horory a drama, tak jsem se rozhodla se na něj podívat.
  • Reakce na sérii knih Alchymistova šifra
    Tato série knih má pět dílů, které mají asi okolo plus mínus 350 stran. Přečetla jsem první 4 díly a musím uznat, že to bylo hodně napínavé. Autor je Kevin Sands, první díl se jmenuje Alchymistova šifra, druhý Alchymistova šifra: Znamení moru, třetí Alchymistova šifra: Temná kletba a poslední díl nese název Alchymistova šifra: Volání přízraků. Knihy vyšly v nakladatelství Fragment.
  • Star Trek – 55 let ve světě
    „Space. The final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. It’s five-year mission. To explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations. To boldly go where no man has gone before.“