Jak se připravit na výletní plavbu?

Léto se pomalu blíží, a tak bych ho chtěl trochu popohnat prázdninově laděným článkem. Každý z nás určitě někdy toužil se v létě vypravit do Karibiku, nasednout na výletní loď a užít si nádherný týden na moři s mnoha zastávkami na nádherných místech. Myslím ale, že málokomu se to zatím splnilo, tak kdybyste měli to štěstí letos, připravil jsem si pro vás pár tipů, na co se při takové plavbě připravit. Nasaďme sluneční brýle, vytáhněme opalovací krémy a vzhůru na palubu!

1. Proč platím tolik?!
Když si najdete nabídky lodních společností, budete nejspíš velmi mile překvapeni. Cena pětidenní plavby je totiž okolo 400 dolarů (cca. 9 000 Kč) na osobu. Ale nenechte se zbytečně rozněžnit představou levné dovolené, jelikož probuzení z tohoto nádherného snu bude docela tvrdé. V ceně totiž není započítáno skoro nic. Navíc musíte připlatit spropitné (to je u některých společností povinné), poplatky za dokování lodi, servis personálu a mnoho dalších. Ty vám hravě přidají dalších 100 dolarů navrch. Nemluvě o většině restaurací, bazénech a jiných službách, které nejsou v ceně ubytování započítány a platíte je přímo na palubě. K tomu ještě připočtěte ceny letenek do odjezdové destinace, dopravu do přístavu, případně přespání v místním hotelu a cena se může ve výsledku až zpětinásobit.

2. Nebudu se tam nudit?
Největší výhodou velkých společností je rozmanitost jejich flotily. Jelikož na palubě těchto kolosů strávíte většinu času, je důležité, abyste se na palubě nenudili a necítili se spíš uvěznění než uvolnění. Na stránkách každé společnosti najdete přehled lodí z jejich flotily a veškeré informace k nim. Pokud máte rádi spíše klidné poloprázdné restaurace a neradi se prodíráte davy, určitě zvolte menší loď. Když se ale chcete bavit a mít na výběr z velkého množství aktivit lodi, společnosti Royal Caribbean International pro vás budou pravou volbou.

3. Jak vybrat kajutu?
Při výběru kajuty byste se měli zaměřit na několik věcí:

  • pokud trpíte mořskou nemocí (nebo vám není obecně špatně z točivých a houpavých pohybů), vybírejte si kajutu ve středu lodi, spíše na nižších palubách
  • pokud jste citliví na hluk a světlo, rozhodně zvažte rezervaci kabiny na nižších palubách a vnější straně lodi, kde budete dále od bazénů, nočních barů a dalších rušivých zdrojů
  • pokud už máte dopředu naplánované, že většinu času na palubě strávíte v aquaparku, je pro vás daleko výhodnější zarezervovat ji poblíž, než na druhém konci lodi
  • když se rozhodnete vzít na plavbu i další členy rodiny a nevejdete se do jedné kabiny, zjistěte, jestli jsou na lodi tzv. adjoining cabins – kajuty propojené spojovacími dveřmi
  • velikost a vybavení kajuty (a s tím i odpovídající cenu) volte podle plánu plavby.
    Pokud strávíte většinu času na pevnině a poplujete pouze přes noc, zvažte, jestli nebude stačit menší a méně vybavená kabina. Naopak když většinu dnů budete uzavřeni na lodi, hodí se mít dostatečně pohodlné místo, kde se budete moci ukrýt a v klidu relaxovat.

4. Tak jsme se nalodili a hurá do kajuty!
Bohužel to se vám u valné většiny společnosti nepodaří. Vzhledem k tomu, že se proces naloďování cestujících snaží posádka zahájit co nejdřív, aby se vyhnula případnému zpoždění, dostanete se na palubu hned potom, co budou připravena veškerá veřejná prostranství. Příprava kajut ale logicky trvá o něco déle, takže se může stát, že i po dvou hodinách na palubě stále nebudete ve své kajutě. Proto si s sebou rozhodně neberte žádné velké kufry. Posádka si je u odbavení vyzvedne a doručí je do vaší kajuty. Na palubu si tedy vezměte jen ty nejnutnější věci v malé příruční tašce – léky, opalovací krém, případně plavky, pokud budete chtít rovnou skočit do bazénu. Dopředu se rozhodněte, co budete chtít po tom, co se dostanete na palubu dělat. Jelikož budou ve společných prostorách všichni cestující, všechny atrakce i ostatní zařízení budou dost vytížená. Takže jakmile se nalodíte, měli byste už rovnou vyrazit směrem k vašemu cíli, protože se jinak může stát, že se k vytouženému bazénu přes dav lidí ani nedostanete.

5. Proč to tak houpe?
Mořská nemoc. Hodně lidí ji proklíná a ti, kteří nikdy nebyli na moři, ani nemůžou vědět, jestli ji mají, nebo ne. Lodní společnosti propagují své lodě na nádherně hladké mořské hladině a všechno kolem je zalité sluncem. Bouřka ale může přijít kdykoliv, a i když jsou moderní lodě vybaveny mnoha stabilizačními systémy, houpání na vlnách zabránit nejde. Připravte si s sebou proto pár věcí, které vám od mořské nemoci můžou pomoct:

  • první pomoc určitě znáte všichni, kterým nebývá dobře v autě – starý známý kinedryl
  • dalším skvělým pomocníkem proti mořské nemoci je zázvor. Určitě nic nezkazíte, když si s sebou přibalíte krabičku zázvorového čaje nebo zázvorových bonbonů
  • další tip jsou akupresurní náramky, které by pomocí tlaku na určité body zápěstí měly ulevit od nevolnosti.

6. Excuse me?
Podle mnoha cestovatelů, kteří sdíleli své zážitky na internetu, je představa perfektně vycvičeného personálu s dokonalou angličtinou jako z reklamních kampaní trochu zavádějící. Společnosti často najímají personál v zemích, kde mají horší pracovní podmínky, aby na zaměstnancích ušetřili. Většina z nich tedy nebude nejspíš mít angličtinu jako svůj rodný jazyk. A i když personál projde kromě veškerých bezpečnostních a jiných kurzů i rychlokurzem angličtiny, nemůžete vždy počítat s dokonale vybroušenou výslovností ani porozuměním na první pokus.

7. Co jim tak trvá?!
Stravování na moři je pro mnohé zážitkem snů – perfektní večeře o třech chodech, koktejl u bazénu, … Ale kuchaři, kteří musí nasytit až 5 000 hladových pasažérů už to tak idylicky nevidí. Může se tedy stát, že budete čekat až nezvykle dlouho na usazení ke stolu nebo na další chod oproti tomu, na co jsme zvyklí z pevniny. Mějte ale s personálem trpělivost, protože ten to rozhodně nemá jednoduché, a v klidu si všechno užívejte. Jelikož na většině lodí se po celou plavbu budete setkávat se stejnou obsluhou, která se střídá po směnách, můžete jim po večeři nechat pár dolarů – spropitné rozhodně může kvalitu, a hlavně vlídnost obsluhy zvýšit.

I když jsem se zaměřil spíš na ty horší možné scénáře, doufám, že vaše plavba bude stejně klidná a idylická, jak si ji všichni představujeme. Bohužel ještě pár měsíců budeme muset kotvit v zatuchlých lagunách školních lavic, ale mysleme pozitivně – za pár měsíců můžeme vyplout na volné moře.

Zdroje:

https://burzovnisvet.cz/investice/prilezitost/lode-spolecnosti-royal-caribbean-maji-problem-s-covid-a-to-je-v-poradku/
https://www.royalcaribbean.com/

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak se připravit na výletní plavbu?