Jak cestovat (téměř) zadarmo

Přestože je léto stále v nedohlednu a představa času stráveného na sluníčku u bazénu bez stresu z nadcházejících zkoušek a výčitek, že jste den strávili naprosto neproduktivním způsobem, se zdá být téměř nereálná, čas, kdy byste měli začít plánovat své výlety a dovolené na tuto sezónu, se blíží.

Téměř všichni chtějí cestovat, objevovat svět, prozkoumávat taje cizích zemí, seznamovat se s místními a ochutnávat speciality dané oblasti. Někteří si ale pod pojmem cestování představí luxusní dovolenou za desítky tisíc, na které celý den jen leží u moře, koupou se v bazénech a večeří v prvotřídních restauracích. A přesně tito lidé pak tvrdí, že si nemůžou dovolit cestovat častěji než jednou za několik let. Ale podle mě jsme právě teď ve věku, kdy je důležité zažívat dobrodružství, nebát se riskovat a vystoupit ze své komfortní zóny. Za 15 let budeme mít práci, dům se zahradou a děti – v tu chvíli si už nebudeme moci jen tak ze dne na den sbalit kufr a odletět na několik týdnů do zahraničí. Nyní ale můžeme, protože nás v Česku nedrží vůbec nic. Není lepší pocit, než když sedíte na letišti s partou kamarádů a uvažujete, co všechno vám nová destinace do života přinese. Česká republika je krásná, ale přiznejme si, v zahraničí se každý z nás cítí svobodnější. Všechny starosti a problémy najednou zmizí a my žijeme okamžikem.

Tímto článkem bych Vám chtěla ukázat, že cestování opravdu nemusí stát majlant a mnohdy za pár tisíc můžete zažít dovolenou snů.

Pro začátek je zde pár tipů, které Vám na cestách můžou pomoct ušetřit peníze a starosti. Všichni je asi znáte, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti.

A) Letenky kupujte dopředu – nejnižší ceny jsou zhruba 2 až 3 měsíce před cestou, ale vždy sledujte postupný vývoj cen. Důležité je nepropásnout příležitost a v momentě, kdy narazíte na levnou letenku, tak ji ihned kupte, protože je možné, že za několik hodin bude opět dražší. Ceny se mění opravdu z hodiny na hodinu.

B) Buďte flexibilní a nemějte zvolený jeden konkrétní den, ve kterém chcete letět – ceny letenek se často liší podle oblíbenosti konkrétních letů, a tak je možné, že ve čtvrtek zaplatíte za letenku dvakrát tolik, co v pondělí.

C) Dávejte si pozor na vyhledávač letů Kiwi a vždy raději kupujte letenky přímo u společnosti, se kterou chcete letět.

D) Batoh je mnohem lepší než kufr, lépe se Vám s ním bude manipulovat, v letadle zabere méně místa, a navíc s ním můžete bez problémů chodit po městě a využít tak efektivně čas, než se ubytujete.

E) Neberte si přespříliš věcí, nemá to cenu a stejně vždycky vynosíte jen to nejpohodlnější oblečení. Je zbytečné připlácet za odbavené zavazadlo. Pokud neletíte na Sibiř, tak se do příručního batůžku určitě vleze vše, co budete na dovolené potřebovat.

F) Spěte v hostelech – kromě toho, že ušetříte, tak se i jednoduše seznámíte s dalšími lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy.

G) Pokud chcete jíst v restauracích, tak si nevybírejte žádné v blízkosti nejznámějších památek a hlavních ulic. Mnohdy stačí popojít o několik set metrů dál, chvíli se toulat v zapadlých uličkách a natrefíte na restaurace, ze kterých si kromě ušetřených nákladů za jídlo odnesete i kulturní zážitek v podání té pravé místní atmosféry.

H) Pro studenty je skoro ve všech evropských městech vstup do hlavních památek zdarma (popřípadě se slevou), ale často to nikde není napsané, takže se vždy zeptejte.

Pokud ale chcete vyjet na delší dobu a neutratit opravdu téměř nic, mám tady několik zajímavějších nápadů:

1. Výpomoc na farmě

Pokud netoužíte po penězích, ale chcete zažít tu pravou atmosféru farem, tak je tahle nabídka právě pro Vás. Vybrat si můžete z velkého množství farem téměř po celém světě – nejvíce nabídek je ale samozřejmě v Řecku a v Itálii. Pracovat budete pár hodin denně výměnou za ubytování a jídlo, většinou máte dva dny volna a práce není až tak náročná.

Jako velkou výhodu vidím to, že na jednom místě nemusíte nutně strávit dlouhou dobu – některé farmy hledají výpomoc třeba jen na týden. Vždy se dopředu zajímejte o to, co se od vás očekává a co budete v průběhu pobytu dělat – nejčastěji budete pomáhat u zvířat, starat se o rostliny a sbírat olivy. Tento způsob cestování je vhodný zejména pro ty, kteří nejsou „panelákoví povaleči“ a nevadí jim práce v přírodě. Je dobré, když máte nějaké základy a například víte, jak se postarat o koně, ale určitě to není nutností. Majitelé farmy Vám vždy vysvětlí, co a jak máte dělat. A projížďka na koni při západu sluníčka po pláži nebo chuť čerstvě utrhnutého manga je bonus, který jen tak na dovolené opravdu nezískáte, a tak je pro mě tato varianta jasným favoritem.

2. Au pair

Pokud vyrazíte do světa s tím, že chcete hlídat děti a pečovat o domácnost, tak kromě ubytování a stravy dostanete i výplatu – a to je přeci ještě lepší! Jenomže práce je mnohem náročnější – většinu dne strávíte s dětmi, a když budete mít volnou chvíli, tak budete uklízet či vařit (vždy ale záleží na domluvě s rodinou, jež Vás zaměstnává). Pak ulehnete do postele tak unavení, že na nějaké toulky centrem nebudete mít ani pomyšlení, a tak z města, ve kterém bydlíte, poznáte za celý pobyt jen pár dětských hřišť a kaváren. S hlídáním přichází i velká zodpovědnost, povinnost vymýšlet program a snaha o to, aby byl váš svěřenec spokojený.

U tohoto způsobu vyjetí si moc neodpočinete. Je to dobrá příležitost pro ty, kteří mají rádi děti a do ciziny jedou s vidinou delšího pobytu, a ne s cílem užít si prázdniny, ale já bych si tuto možnost nezvolila.

3. Dobrovolnictví

Existuje obrovské množství projektů, které Vám umožní procestovat svět. Sice si z výletu většinou nedovezete žádné peníze, ale strávíte čas téměř zadarmo mimo náš stát, seznámíte se s dalšími mladými lidmi, poznáte kulturu oblasti z jiného úhlu než jen jako obyčejní turisté, pomůžete potřebným, a navíc získáte nové cenné zkušenosti. Většinou pracujete 3 – 5 hodin denně a za odměnu máte kde bydlet a co jíst. Díky krátké pracovní době máte spoustu času na výlety po okolí. Některé projekty Vám dají dokonce i „kapesné“, což je malá suma peněz, kterou můžete využít třeba právě na výlety, anebo si je dovézt do Česka.

Existuje spousta organizací, které vycestování za účelem dobrovolnictví nabízejí, ale za sebe bych určitě doporučila volit projekty podporované EU – máte u nich větší záruku, že se dostanete opravdu tam, kam chcete, a že budete dělat to, co Vám bylo slíbeno.

4. Hlídání domů a domácích mazlíčků

Tento způsob zde zmiňuji spíše pro zajímavost, protože být vybrán k hlídání domu, a navíc i rodinného miláčka, se podaří jen málokomu. Celé to funguje úplně stejně jako hlídání dětí jen s tím rozdílem, že čas trávíte s roztomilými zvířátky. Zdarma bydlíte v domě rodiny a staráte se o jejich domácí mazlíčky, což jsou nejčastěji kočky a pejsci, ale můžete se setkat i s hady, papoušky nebo ovcemi. Na konci pobytu dům uvedete do původního stavu a předáte zvířátko – jak snadné!

Nevýhodou je, že si termín neurčujete sami – vždy záleží, kdy se majitel rozhodne odcestovat pryč. Jak jsem zmiňovala výše, je poměrně náročné tuto „práci“ získat. Musíte se zaregistrovat na webových stránkách, zaplatit roční poplatek a pak už jen oslovovat jednotlivé rodiny nebo doufat, že si Vás sami všimnou.

Tímto výčet možností, jak se dostat do zahraničí téměř zadarmo, ani zdaleka nekončí. Jak vidíte, tak všechno jde, když se chce. Cestování opravdu nutně nemusí představovat obrovské výdaje a vždy je způsob, jak zažít výlet století. Tak nečekejte, vezměte své kamarády a začněte plánovat, co všechno v létě podniknete, a vybírat, které země společně navštívíte!

Zdroje:

https://www.shutterstock.com/cs/search/cestovn%C3%AD-pas?image_type=illustration

https://anglina.unas.cz/easy-english/fraze/fraze-travel-holiday-prazdniny-cestovani-na-cestach

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak cestovat (téměř) zadarmo