Fly Me to the Moon
Tuto vypalovačku od Franka Sinatry zná určitě každý. Před 53 lety toto poselství poprvé naplnila mise Apollo 11 a letos má NASA odstartovat program, který tento kousek v blízkých letech zopakuje. Řeč je o misi Artemis, jejímž posláním je znovu dostat člověka na Měsíc.
Dlouho již lidstvo vzhlíží k nebi, pozoruje hvězdy, pojmenovává souhvězdí, ovšem až v minulém století se začalo hvězdám přibližovat. Jako první se přiblížil tehdejší Sovětský svaz se svou družicí Sputnik 1. V roce 1966 se lidstvo díky SSSR přiblížilo hvězdám znovu. Sovětská sonda Luna 9 tentokrát letěla dál a doletěla až na Měsíc. O pět let dříve, v roce 1961, bylo dobývání kosmu povzneseno na vyšší úroveň. Jurij Alexejevič Gagarin jako první muž opustil zemský povrch a v lodi Vostok 1 obletěl Zemi. Ke slovu se nyní dostávají Američané a v roce 1969 posílají raketu Saturn V s lunárním modulem Eagle k Měsíci. Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin – to jsou jména astronautů, které Saturn V vynesl dne 16. 7. 1969 k Měsíci. „That’s one smal step for man – one giant leap for mankind.“ Ona slavná věta vyřčená Armstrongem, když oběma nohama stanul na měsíčním povrchu.
Tento program byl zahájen již za vlády Donalda Trumpa, přesněji v roce 2017, a je veden společností NASA s celkem třemi partnerskými agenturami: ESA, JAXA a CSA. Pojmenování Artemis ovšem přišlo až od dva roky později. Artemis byla bohyně Měsíce v řecké mytologii a zároveň dvojčetem Apollóna. Možná byl tento název zvolen z důvodu, že se na Měsíc dostane i první žena.
Program je rozdělen do tří hlavních částí, s nimiž vás nyní seznámím.
Artemis I
Hlavním aktérem této mise bude loď SLS (Space Launch Systém) a loď Orion, která tak zažije svůj druhý nepilotovaný let. Zhruba po jednom obletu Země se loď vydá z nízké oběžné dráhy na translunární dráhu. Po 5 dnech se přiblíží na vzdálenost asi 100 kilometrů od povrchu Měsíce a díky gravitační síle Měsíce zamíří na přechodovou dráhu ke vzdálené retrográdní oběžné dráze (tzn. že se dostane na dráhu proti směru otáčení tělesa). Ve vzdálenosti cca 64 tisíc kilometrů od povrchu provede necelé dva oblety a opět se pomocí zážehu svých motorů přiblíží na vzdálenost 100 kilometrů od povrchu Měsíce. V této výšce znovu využije gravitační síly, zvýší svou rychlost a zamíří zpět k Zemi. Pomocí tří padáků se pak Orion snese do Pacifiku u břehů Kalifornie. Celkem tak urazí vzdálenost přes 2,1 milionu kilometrů. Během svého letu vypustí 10 cubesatů.
I když se nejedná o pilotovaný let, na palubě přece jenom nebude prázdno. Velitelské křeslo obsadí testovací figurína vybavena senzory pro záznam zrychlení a vibrací. Tato figurína bude mít po svých bocích další dvě figuríny – Helgu a Zohar.
Co se startu týče, měl proběhnout 29. srpna. Bohužel, kvůli úniku paliva byl start posunut na 3. září a poté na 27. září. V té době však zrovna zasáhl hurikán Ian, takže ani toto datum nevyšlo. Nejnovější termín startu byl stanoven na pondělí 14. listopadu. Snad už se to podaří.
Artemis II
Loď Orion a raketa SLS nechybí ani při této misi, kdy už na palubě bude i posádka z masa a kostí. Při této misi se posádka vypraví na průlet kolem Měsíce a na tzv. dráhu volného návratu. To tedy znamená, že na oběžnou dráhu Měsíce nevstoupí. Během letu budou astronauti provádět řadu testů a kontrol systému Orionu.
Posádka, která by měla startovat v květu 2024, bude složena ze tří Američanů a jednoho Kanaďana. Jejich jména se dozvíme v průběhu letošního roku, popřípadě na začátku roku příštího.
Artemis III
V této části programu už je naplánované přistání na Měsíci. To se naposledy povedlo v roce 1972, kdy zde přistála posádka Apolla 17. Opět se setkáme s raketou SLS a lodí Orion.
V roce 2025, kdy by měl proběhnout start, bude cílem této mise přistání dvou astronautů v oblasti jižního pólu. Právě tato část programu přinese již zmiňovanou první ženu na Měsíci. Během jejich pobytu bude provedeno několik výstupů na povrch a různá vědecká pozorování. Je samozřejmostí, že před startem této mise bude na Měsíc dopravený nějaký materiál a vybavení. Součástí této dodávky se stane i lunární vozítko, které bude moci být dálkově ovládané.
Misí Artemis III celý program zdaleka nekončí. Jsou plánovány ještě další tři mise, jejichž hlavním úkolem bude doprava modulů pro vznik první vesmírné stanice v prostoru poblíž Měsíce.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_program#/media/File:Artemis_program_(solid_contrast_with_wordmark).svg
https://cs.wikipedia.org/wiki/Space_Launch_System#/media/Soubor:Sls_block1_on-pad_sunrisesmall.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_1#/media/File:Artemis_I_map_October_2021.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_2#/media/File:Artemis_II_map_October_2021.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_3#/media/File:Artemis_III_Mission_profile_2025.jpg
https://www.abicko.cz/galerie/precti-si-technika-vesmir/79468/ohromna-sila-rozborka-dobyvani-vesmiru?foto=3¨