Duel
S blížícím se koncem školního roku přichází i poslední duel! Rozhodla jsme se, že musí být velkolepý, a tak proti sobě stojí dvojice učitelů, kterou na této škole zná každý. Uvažujete nad tím, kdo to může být? Už Vás nebudu déle napínat. Jedná se o zástupce školy. Tak co, máte vybraného svého favorita? Určitě ano, a tak se můžeme pustit do toho.
Nejprve si můžete přečíst, s jakými otázkami se naši soutěžící potýkali.
Otázka | Odpověď |
---|---|
1) Jaký nerost je nejtvrdší na světě? | Diamant |
2) Kolik balad je v Erbenově sbírce Kytice? Zkuste je vyjmenovat. | 13 balad Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Štědrý den, Holoubek, Záhořovo lože, Vodník, Vrba, Lilie, Dceřina kletba, Věštkyně |
3) O kolik stupňů dokáže výr velký otočit svou hlavu? a) Zhruba o 340° b) Zhruba o 270° c) Zhruba o 180° | b) Zhruba o 270° |
4) Kdy a kde vyhrál český hokejový tým ZOH? | V Naganu v roce 1998 |
5) Jaký je poloměr Země? | 6 378 km |
6) Jakou funkci mají krevní destičky? | Srážlivost krve |
Zvládli byste na ně odpovědět?
Nyní se přesuňme k tomu, jak výběr otázek sedl výše zmiňované dvojici.
1. Jaký nerost je nejtvrdší na světě?
Začínáme zlehka. Nejtvrdší nerost světa nám p. p. Romanowská sděluje ihned, bez jakéhokoliv dlouhého přemýšlení. P. p. Říman odpovídá také okamžitě, avšak volí druhý nejtvrdší nerost – těsně vedle, příště to bude určitě lepší. P. p. Romanowská zahajuje své vedení. Co myslíte, vydrží až do konce, nebo se to za pár kol změní?
2. Kolik balad je v Erbenově Kytici? Zkuste je vyjmenovat.
Jeden z nevýznamnějších českých autorů tvořící ve druhé polovině 19. století je Karel Jaromír Erben. Jeho dílo s názvem Kytice je snad nejznámější sbírka všech dob. Oba soutěžící tuší, kolik balad se v ní zhruba nachází. Problém představuje právě ono slovo zhruba. P. p. Říman odpovídá správně, p. p. Romanowská je bohužel o jedno místo vedle. Jakmile vyřkneme druhou část otázky, oba soutěžící už nevypadají natolik odhodlaně. S naší drobnou pomocí vyjmenují zhruba polovinu balad, za což jim patří náš obdiv. P. p. Říman má zase o trochu lepší odpověď – poví nám o jeden název balady více. A tak je výsledek jasný. P. p. Říman si za tuto otázku připisuje bod a dorovnává skóre.
3. O kolik stupňů dokáže výr velký otočit svou hlavu?
Tato otázka představuje menší chyták. Spousta lidí věří, že výr dokáže svou hlavu otočit úplně dokola. To ale není pravda! P. p. Romanowská se nechává nachytat a vybírá možnost a. P. p. Říman zvažuje nabízené možnosti pečlivěji a vybírá správnou odpověď – b. Na své konto si připisuje další bod.
4. Kdy a kde vyhrál český hokejový tým ZOH?
Čtvrtou otázkou jsme vsadili na jistotu. Kdo by taky mohl neznat slavné vítězství českých hokejistů v Nagánu v roce 1998? Oba soutěžící nám odpovídají shodně a naprosto správně. P. p. Romanowská také dodává přesné datum, čas a den v týdnu, kdy se zlomový okamžik našeho hokeje odehrál, za což si od nás vyslouží bod navíc. P. p. Říman tyto detaily sice neví, ale zato si vzpomíná, proti komu čeští hokejisté hráli. A tak oba dva soutěžící získávají krásné dva body!
5. Jaký je poloměr Země?
Musím uznat, že při této otázce byl p. p. Říman ve značné výhodě. Podle očekávání odpovídá ihned a naprosto správně. P. p. Romanowská si tolik jistá není, a tak se po chvíli přemýšlení raději přesouvá dále a tuto otázku nechává bez odpovědi.
6. Jakou funkci mají krevní destičky?
Že krevní destičky mají funkci srážlivosti krve a zároveň slouží k zastavení krvácení a uzavření rány, nám s přehledem sdělují oba soutěžící. Se závěrečnou otázkou se, stejně jako se všemi předchozími, popasovali naprosto s přehledem. Oba získávají shodně po jednom bodu.
Je vidět, že vědomosti obou zástupců naší školy jsou na vysoké úrovni. Ale vítěz musí být jen jeden. Tušíte, kdo vyhrál, nebo jste stále napjatí? Moc dlouho už to protahovat nebudu….
Vyhrává p. p. Říman. Gratulujeme!
Zdroje:
Obrázek sovy – Natálie Dervishi
https://www.polomio.cz/polomio-blog/11_diamanty.html
https://www.idnes.cz/hokej/reprezentace/zlato-nagano-medaile-drazba-aukce.A181115_135929_reprezentace_rmp