Co jste o Vánocích (ne)věděli?
Vánoce už skoro klepou na dveře a co by to bylo za Oktavián bez nějakého toho vánočního článku. Proto jsem se rozhodl zkrátit Vám čekání na Vánoce zajímavými informacemi o vánočních stromečcích.
Takový původ stromečku je opravdu zajímavý… Objevil se až daleko později, než byste čekali. Já jsem si osobně myslel, že už někdy mezi 12. – 14. stoletím mohly být nějaké náznaky o jeho existenci, ale opak je pravdou. Zmínky o výskytu stromečků pochází až z 16. století, kdy pod nimi Němci tancovali ve volné přírodě a zdobili je ovocem, zeleninou a sladkostmi. Nějaké malé chvojky se objevovaly i v době, kdy severské národy uctívali boha Ódina. O slunovratu si domů přinesli malou větvičku a tu nazdobili. Tehdy totiž věřili, že zavěšování pamlsků na větve stromečku ochrání obyvatele před mrtvými dušemi, které z lesa o slunovratu přichází. Dle pověry se tak mrtví nasytí sladkostmi na stromečku a obyvatele nechají být.
Když už jsme u toho vánočního stromečku, víte, že první stromky visely špičkou dolů? Lidé je věšeli nad sváteční stůl a jedním z důvodů prý byla úspora místa v místnosti. Něco na tom asi bude, jelikož stromek u nás doma zabere půlku obýváků a k oknu je téměř nemožné se dostat… Revoluce přišla až někdy na začátku 19. století v Praze, kdy ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich připravil pro své hosty překvapení v podobě ozdobeného vánočního stromku. O pár let později pak ozdobil strom i na císařském dvoře ve Vídni. Stromečkový boom tedy započal.
No a co se tak obecně na stromeček dává? V dnešní době už skoro všechno. Ať to jsou baňky plastové či staré skleněné, postavičky z různých filmů či seriálů… Anebo čokoládové figurky v alobalu. A země původu této delikatesy? Samozřejmě že za tímto „vynálezem“ stojí Češi. Vůbec první duté figurky věšící se na stromek se datují někdy ke konci 19. století a měly velký úspěch. Kolekce různých chutí a tvarů se vyvážely i do zahraničí – převážně do Francie a USA. Někdy ve 20. letech 20. století stála nejdražší kolekce firmy Orion 125,- a obsahovala 260 figurek. Za 125,- bychom letos pořídili tak možná deset figurek… Doba je bohužel zlá, ale nezoufejme, jsou Vánoce. Jsou to svátky klidu a pokoje, proto nalaďte vánoční hity, nasaďte santovskou čepici, široký úsměv a hlavně si je užijte!
Zdroje:
https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/AA1lgO6s.img?w=1920&h=1080&q=60&m=2&f=jpg