Cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda

1. prosince 2021 zemřel v požehnaných 102 letech cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. Se svým celoživotním parťákem Jiřím Hanzelkou (1920-2003) se stali známými díky svým velkým cestám po světě, ze kterých přivezli tisíce dokumentů, fotografií, videí, a dokonce několik světových rekordů.

Mezi jejich nejznámější výpravy patří ta, kterou uskutečnili mezi lety 1947–1950. Trvala 1290 dní, během nichž urazili celkem 111 000 km. S automobilem Tatra 87, která se stala prvním vozem, jenž překonal Núbijskou poušť, procestovali 42 zemí v Africe, Jižní Americe a dostali se až do Mexika. Z původně plánovaného pokračování dále na sever do Spojených států však kvůli změně politického systému v Československu sešlo.

Jejich druhá cesta se uskutečnila vletech 1959–1964. Dvě Tatry 805 s ústřední dvojicí a malým doprovodným týmem se vydaly směrem na východ. Přes Jugoslávii a Turecko se dostali na Blízký východ, do Pákistánu a do Indie. Při překonání SSSR se stali pravděpodobně prvními, kteří ho přejeli celý od západu na východ. Ani tentokrát však nedostali Hanzelka a Zikmund možnost projet původně vytyčenou trasu úplně celou – návštěva Austrálie jim byla zakázána.

Po návratu dostali za úkol vypracovat čtyři zprávy o stavu a životě v Západním Irianu (Západní Nová Guinea), Indonésii, Japonsku a SSSR. „Zvláštní zpráva č. 4“, jež byla vypracována pro československou vládu a podávala pravdivé, avšak nelichotivé informace o životě v Sovětském svazu a kritizovala jej, nesměla být vydána a skončila v trezoru. Zveřejněna byla až v roce 1990.

„Začal nám mnohde na sovětském Dálném východě a na východní Sibiři tok denního života připadat jako obrovský, mocný automobil, jehož řidič jednou nohou šlape na plyn až k podlaze a druhou nohou – na brzdu. Současně!“

Po srpnu 1968 bylo Hanzelkovi i Zikmundovi kvůli jejich postoji k demokratizaci Strany zakázáno publikovat a účastnit se veřejného života.

Po revoluci mohli oba začít opět svobodně cestovat a psát. V roce 1992 navštívil Miroslav Zikmund do té doby zapovězenou Austrálii a své zážitky svému, tehdy už nemocnému kolegovi, zprostředkoval pomocí pořízené dokumentace.

V průběhu 90. let byla Hanzelkovi a Zikmundovi udělena cena E. E. Kische za celoživotní dílo a Medaile za zásluhy II. stupně. Miroslav Zikmund v roce 2014 obdržel Řád Tomáše Garriguea Masaryka I. třídy.

Pánové Hanzelka a Zikmund si prostřednictvím svých velkých výprav splnili své dětské sny. Ukázali světu dovednosti zlatých českých ručiček a rodnou vlast v cizině skvěle reprezentovali svou odvahou, vůlí a touhou po poznání. Bohužel ani oni se nevyhnuli hněvu tehdejších politických vůdců a velkou část života museli strávit v ústraní. Nakonec se jim i jejich práci dostalo zaslouženého uznání a navždy se zařadili k nejvýraznějším českým osobnostem.

Zdroje:

https://www.denik.cz/cestovani/zikmund-hanzelka-tatra-20220209.html?cast=8
https://www.auto.cz/hanzelka-a-zikmund-vyrazili-na-prvni-spolecnou-expedici-pred-70-lety-105771
https://www.tatra.cz/o-spolecnosti/tisk-a-media/novinky-a-clanky/tatra-trucks-gratuluje-cestovateli-miroslavu-zikmundovi-ke-100-narozeninam-1/?section=firefighting
https://www.databazeknih.cz/knihy/zvlastni-zprava-c-4-tajne-505

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda