Napoleon Bonaparte: Život a vláda císaře Francouzů
Řekla bych, že většina lidí, kteří se pohybují na sociálních sítích a mají sklon k nekonečnému scrollování, zaznamenala nový mem. Řeč je o memu, který zobrazuje Napoleona Bonaparta s popiskem There is nothing we can do. Mě, jakožto milovníka historie a obdivovatele Napoleona, to velmi zaujalo. Spousta lidí, mezi které patříte možná i vy, se tomuto obrázku smála, ostatně, jak již bylo zmíněno výše, stal se z něj mem a virál.
Víte ale doopravdy, kdo to byl Napoleon Bonaparte? Jestli je vaše odpověď ne, nebo si jen matně pamatujete, co bylo zmíněno v těch dlouhých hodinách dějepisu, kdy jste odpočítávali každou minutu do konce, jste tady správně.
Pokusím se vám zkráceně, a doufám, že i trochu zábavnější formou, představit příběh tohoto slavného muže, který výrazně přispěl k utváření dějin Evropy v 19. století.
Na začátek trochu historického kontextu. Nacházíme se ve Francii osmnáctého století. Věřím, že pokud nejste úplní ignoranti, v hlavě někde vylovíte něco, čemu se říká Velká francouzská revoluce. Ale nepředbíhejme. Před Velkou francouzskou revolucí byl na trůně Ludvík XVI. a královnou byla jeho manželka Marie Antoinetta. Jejich osud asi taky znáte… Lidé jich měli po krk. V době zvané jakobínský teror, konkrétně v lednu 1793, je dostali doslova z krku. Oba byli popraveni gilotinou. Velká francouzská revoluce je samostatné a velké téma, na které se podrobně můžeme podívat třeba v příštím čísle.
Teď už ale k tomu, proč jste možná začali číst. Napoleon Bonaparte byl v té době již velmi schopným generálem, jeho dětství mi pro náš dnešní příběh nepřijde úplně důležité. Snad jen taková zajímavost, narodil se na Korsice, která patřila pod Francii, ale teoreticky Francouz nebyl, přesto to dotáhl na jednoho z největších Francouzů všech dob.
Po tažení do Egypta, které se ze začátku zdá jako katastrofa, ale nakonec z něj vzejde velký přínos pro vědu, neboť je objevena Rosettská deska, díky které jsou rozluštěny hieroglyfy, Napoleon provede v roce 1799 státní převrat, vzniká konzulát v čele se třemi konzuly, nikoho nepřekvapí, že prvním konzulem byl právě Napoleon. Po tomto činu upevňuje svou moc.
Na vyobrazení z roku 1801 vidíme Napoleona, který se svými vojáky přechází Alpy. Všimněte si pózy, která nás má přesvědčit o tom, jak velkou moc a odhodlání Napoleon má. Za zmínku stojí nápisy dole – Hannibal odkazující na přechod Alp a Karel Veliký, což souvisí s císařstvím. Obraz je s jasným záměrem propaganda. Napoleonovi se vskutku podaří císařem stát, stane se tak 2. 12. 1804 v pařížském Notre-Dame. Ve stejném roce Napoleon vydá občanský zákoník, což by bystřejší hlavy mohlo zarazit a mohly by si říct, že tím trochu pohřbil revoluci, ale tak lepší císař Napoleon než jakobínský teror nebo Ludvíkové.
Když se řekne Napoleon Bonaparte, určitě si vybavíte i války. Jedna z jeho nejlepších a nejznámějších proběhla na našem území. Řeč je samozřejmě o bitvě u Slavkova, která proběhla 2. 12. 1805. Ano, je to přesně rok od korunovace, tehdy to tak asi myšleno nebylo, ale vám se to na test bude lépe pamatovat. A k místu, možná znalejší zeměpisáři ví, že Slavkov se nachází u Brna. Avšak zpět k bitvě, celou taktiku tady rozepisovat nebudu, ale za zmínku stojí rychlý pohyb a nečekané manévry, tato taktika byla geniální a revoluční jako celá Francie. Pokud jste čekali krvavé popisy, které by určitě byly, neboť o Napoleonovi se hovoří i jako o zrůdě a tyranovi, musím vás trochu zklamat. Kdybych měla popisovat každou bitvu, bylo by to asi na dlouho. Ale zpět k Napoleonovi. V roce 1806 už má za sebou pár bitev s britským vojevůdcem Nelsonem, které pro Francii nedopadly úplně dobře. Tehdy si uvědomí, že Brity musí zničit jinak, a vymyslí řešení – kontinentální blokádu, čímž zapudí veškerý obchod mezi Británií a Evropou. Od té doby se pěstuje v Evropě cukrová řepa (velmi podstatná informace, vím).
Po problémech se Španělskem však přichází něco, o čem ani nechci psát. Napoleon v roce 1812 táhne do Ruska. V zimě, opakuji v zimě. Úplně to jako nevychytal. V důsledku strašného počasí a taktice Ruska v čele s vojevůdcem Kutuzovem, které se říká vypálená země, se Napoleon řítí prudce dolů. Navíc proti němu zbrojí celá Evropa. Napoleon se s tím nechce smířit, ale nakonec je deportován na Elbu. Na trůn usedá Ludvík XVIII. A povím vám, nebyla to žádná sláva, to došlo i Francouzům, kteří Napoleona, jenž utekl z Elby, přivítali s otevřenou náručí za doprovodu velkého jásotu. Napoleon se dostává až do Paříže. Dochází k tzv. stodennímu císařství. Je to spíš ale poslední výkřik než návrat velikána, jak se ostatně ukáže v červnu 1815 v bitvě u Waterloo, kdy je definitivně poražen zejména britskou armádou. Ti jej také deportují na jejich ostrov sv. Helena, ze kterého se Napoleon jen tak nedostane, neboť leží v jižním Atlantiku. Na tomto ostrově Napoleon Bonaparte v roce 1821 umírá, dodnes není známa příčina. Po několika letech byly jeho ostatky převezeny do Paříže, kde se v Invalidovně dodnes nacházejí.
To bylo něco k příběhu Napoleona Bonaparta. Jestli jste to přečetli do konce, máte můj obdiv, nedělám si však moc velké iluze.
Teď něco k tomu, proč jsem článek napsala. Nevím, jestli je mem úplně výstižný. Z mého pohledu fráze „nemůžeme nic dělat“ nevystihuje Napoleona – on se nevzdával a vždy hledal řešení, pravda, někdy možná trochu kruté. Samozřejmě je mi jasné, že se odkazuje na Napoleonovo vyhnanství na Svatou Helenu, kdy už opravdu nemohl nic dělat. Mem se na sociálních sítích různě vyvíjel a začaly vznikat varianty jako kupříkladu ta, kdy si Napoleon uvědomuje, že má zítra test z matematiky, na což depresivně říká: „Nedá se nic dělat…“, s čímž tedy celkem souzním, nicméně mnoho memů satirizuje vážný tón Napoleonova falešného citátu, což je trochu smutné, když si uvědomíme, jak se musel cítit. Informace jsem čerpala ze svých zápisků z hodin dějepisu a z TV minisérie Napoleon z roku 2002, kterou velmi doporučuji, nemohla jsem se odtrhnout. Za zmínku stojí i film s názvem Napoleon (překvapivě), který by měl vyjít 23. 11. 2023, no, co vám mám říkat, nemohu se dočkat. Myslím si, že můžete očekávat recenzi. Teď už však opravdu nemůžeme nic dělat, článek je u konce.
Zdroje:
Napoleon Bonaparte Císař Francie – Fotografie zdarma na Pixabay – PixabayCo je mem „Napoleon“ na TikToku? Vysvětlení trendu „nedá se nic dělat“ | Poznejte svůj mem (knowyourmeme.com)