Co byste od výletní lodě opravdu nečekali…

Blíží se polovina října a podzim již klepe na dveře. Listí začíná opadávat a stánky se zmrzlinou vystřídaly krámky s halloweenskou výzdobou. Všichni mají diáře plné povinností, testů, úkolů, řeší maturitu, či dokonce vybírají svou vysokou školu … Já ale všem těmto problémům na zbytek měsíce uplavala do teplých krajin – vydala jsem se totiž na plavbu výletní lodí. Tento typ dovolené není tolik známý jako „válení se u moře“ nebo „poznávačky“, které člověk většinou stráví v jednom státu (mnohdy spíše v jednom městě). V průběhu plavby jsem zjistila informace a zažila situace, ze kterých jsem byla zaskočená, a vůbec nečekala, že něco takového může nastat. Pokud Vás zajímá, jak taková dovolená na lodi vypadá, tak za sebou nechte veškerý shon z Vánoc, zapomeňte na všechny povinnosti, na to, že ještě nemáte nakoupené dárky, i na to, že v garáži stále čekají nenazdobené perníčky, a přeneste se se mnou na začátek cesty – do přístavu Pireus v řeckých Athénách.

Před začátkem bych ještě ráda upozornila na to, že každá loď je odlišná a každá společnost může mít své vlastní zaběhnuté standardy, a tak tento článek neberte jako přesný popis toho, co Vás na lodi čeká.

Nalodění a vylodění

Pro ty, kteří se na plavbu vydávají poprvé, je zajisté překvapivé, že se zavazadla nechávají na terminálu ještě před samotným vstupem na loď – kufry jsou následně do večera doručeny přímo na pokoj. U vylodění vše probíhá podobně – svá zavazadla dáte do půlnoci před pokoj a shledáte se s nimi až další den po vystoupení.

Tip: Zabalte si jeden příruční kufřík, který si vezmete s sebou a budete v něm mít všechny věci, které budete potřebovat do doby, než Vám doručí zbytek zavazadel. Poslední večer hlavně nezapomeňte na nachystání si oblečení na ráno, protože snad na každé plavbě jsou jedinci, kteří svůj pobyt musí ukončovat v pyžamu (a ne, kupodivu to nebyl nikdo z naší skupinky Čechů, ale pár starších Francouzů).

Kajuty

Pokud máte obavy, že se do pokoje se všemi svými věcmi nevlezete, tak strach mít opravdu nemusíte. Celý pokoj je navržen logicky a úložného prostoru je zde spousta – více než v hotelech, kde musíte obvykle nechat oblečení v kufrech, protože se do skříní nemá šanci vlézt. Zato koupelna ve mně vyvolávala pocit úzkosti po celou dobu plavby. Na výšku se do ní sotva vlezl dospělý muž, byla bez oken, ale zato s obrovským množstvím zrcadel, které prostor opticky zvětšovaly. Nicméně nejzajímavější byla přistýlka, která se vyklápěla ze stěny. Každý pokoj má svého stewarda, který se o něj stará, a to ne 1x denně, ale minimálně 10x. Jednou donese lodní noviny, podruhé ručníky k bazénu, potřetí přijde ustlat a schovat postel, počtvrté večer přistýlku znova rozloží, mezitím se Vás přijde zeptat, jak se máte a jestli něco nepotřebujete…

Tip: Každá loď nabízí různé typy kajut a vždy zvažte, která je pro Vás ta pravá. Pokud víte, že budete většinu času trávit mimo a na pokoj se přijdete jen vyspat, tak se nevyplatí platit vyšší cenu za kajutu s balkónem či oknem. Pokud potřebujete aspoň malé množství světla, tak si vyberte kajutu s oknem. Kajuta s balkónem je vhodná pro ty, kteří chtějí z plavby vytěžit maximum a ví, že většinu času stráví na lodi – ideální je zejména k pozorování východu a západu slunce.

Nebude to moc houpat?

Toto byla nejčastější otázka, kterou jsem před plavbou slyšela. A upřímně, i já sama jsem se toho obávala. Veškerý strach byl ale nakonec úplně zbytečný. Tento obrovský kolos, který váží několik tisíc tun, opravdu jen tak něco nerozhodí. Loď má navíc téměř všude koberce, které houpání tlumí. Ucítíte, že se pohybujete, první den se budete cítit, jako byste měli v krvi minimálně 1,5 promile, ale další den si zvyknete a už si ani nebudete uvědomovat, že se nacházíte na moři. A po příjezdu zpátky na pevninu Vám bude ještě ono houpání při usínání chybět.

Tip: Pokud vám houpání opravdu hodně vadí, vyberte si kajutu ve vyšších patrech – obecně platí – čím jste výše, tím méně cítíte pohyb lodi. A nevydávejte se na sever, tam to totiž vždy houpe více.

Bludiště s množstvím spletitých cest

Na lodi se dá ztratit opravdu jednodušeji, než byste čekali, a tak pro mě plánek představoval to nejdůležitější, co jsem při každém přesunu potřebovala. Loď měla 17 pater a 16 výtahů – některé ale končily za restaurací, kterou člověk nemohl projít, jiné zase nejezdily do nejvyšších pater. Už jenom zvolit správný výtah byl nadlidský úkol. A ještě k tomu zorientovat se, zda se nacházíte na přídi, či na zádi, na pravé, či na levé straně … A tak se nikdo, kdo mě zná a ví, jaký mám orientační smysl, nemůže divit, že pro mě cesta od bazénů (15. patro) na pokoj (7. patro) představovala hotovou bojovku, která mi zabrala klidně půl hodiny …

Tip: Plánek noste opravdu vždy u sebe (pokud se na lodi neorientujete), nikdy nevíte, kdy se budete potřebovat dostat rychle na pokoj.

Bezpečnostní cvičení

V letadle nás proškolí a sdělí nám, co dělat, kdyby v kabině pokles tlak či kdyby začalo hořet. Na lodi je celé školení posunuto ještě o úroveň výš – kromě povinného instruktážního videa, které musí každý člověk po nástupu zhlédnout, si všichni vyzkouší i samotnou cestu ke své „assembly station“ se záchrannými vestami, které se nacházejí ve skříni na pokoji. Jak jsem psala výše, na lodi je opravdu množství cest, ale každý člověk má své místo právě v jedné záchranné loďce, a tak v případě poplachu musí být schopen dojít na shromaždiště co nejrychleji a nemůže si dovolit někde bloudit.

Zajímavost: Každý poplach má svůj kód – muž přes palubu se ohlašuje 3 dlouhými zatroubeními, okamžité opuštění lodi 7 krátkými a 1 dlouhým a požár 2 dlouhými zatroubeními.

Plující velkoměsto

Pokud jste zvyklí na letní dovolené večer vyrazit do města, procházet se po krámcích se suvenýry či na místních tržištích, ani o to zde nebudete ochuzeni. Na lodi najdete spoustu obchodů a můžete si zde koupit opravdu cokoliv – od oblečení, přes alkohol, šperky, léky, parfémy až po suvenýry. Otevřené jsou pouze v momentě, kdy loď pluje, a ceny jsou přibližně stejné jako na pevnině. A pokud se chcete jen tak procházet na čerstvém vzduchu, na jednom z vrchních pater naleznete osvětlený okruh, který Vám nahradí večerní procházky po městě či po pláži. Jeho obejití trvá více než 10 minut, a pokud se loď nenachází daleko od pevniny, tak můžete sledovat krásně nasvícené části země, kolem které plujete.

Tip: Pokud jste daleko od souše a chcete se na chvíli ztratit v nádherné černočerné tmě, tak se vydejte na úplnou záď – zde Vás totiž nebude rušit osvětlení lodě a budete mít nádherný výhled na oblohu s nespočtem hvězd.

Vyplatí se vydat se na plavbu s cestovkou?

Za mě jednoznačně ano. Pokud jedete poprvé, bude toho na vás opravdu hodně a věřte mi, nechcete si kazit dovolenou zbytečným zmatkováním a stresováním, jestli máte všechno potřebné. My byli s PT TOURS, což je jedna z nejznámějších cestovních kanceláří poskytující plavby lodí na českém trhu, a nemůžeme si ji vynachválit. Druhá poněkud náročnější otázka je, zda zvolit plavbu s delegátem, nebo postačí jen podpora cestovní kanceláře z České republiky. Když plujete s českým delegátem, máte na lodi pořád někoho, na koho se můžete spolehnout, kdo vám pomůže vyřešit veškeré problémy, a mnohdy se Vám navíc naskytne nabídka několika výletů přímo v češtině – to není skvělé jenom pro ty, kteří anglicky až tak neumí (třeba naši rodiče), ale exkurze jsou v menších skupinkách, a tak si z nich odnesete mnohem silnější prožitek. Delegáti většinou vědí spoustu zajímavostí o místech, kam jedete, a navíc za vás řeší veškeré potřebnosti (lístky na kufry, na tender, vstupenky na exkurze,…). Nefunguje to jako na dovolených, kde delegáta potkáte sotva 2x za pobyt. Tady s vámi tráví opravdu celý den. Zároveň se více sblížíte i se skupinou, s níž na loď jedete, a co vy víte, třeba si z dovolené dovezete i nové kamarády … Takže za mě rozhodně zvolte cestu s delegátem a nešlápnete mimo.

Více než 50 aktivit každý den

Že na lodi nalezneme bazény, vířivky či posilovnu, asi nikoho nepřekvapí. Dech mi ale vyrazilo obrovské divadlo pro 2 000 lidí, v němž se každý večer konal velkolepý program a přes den se zde promítaly filmy. Ještě zajímavější ale bylo hřiště na minigolf v 16. patře s dokonalým výhledem na moře a hřiště na basketbal a tenis v 17. poschodí. Za příznivého počasí jste večer na otevřených palubách mohli navštívit letní kino a později také diskotéku. Komu by to ale pořád připadalo málo, na lodi byla také obrovská škála aktivit animačního týmu pro různé věkové skupiny – ať už karaoke, jóga, šipky, bingo, výuka různých tanečních stylů, či například soutěž v pečení dortů – každý si mohl vybrat to, co ho baví a naplňuje. Kdo chtěl večer strávit pouhým poslechem hudby, i ten si zde našel to své. V každém baru vystupovala nějaká hudební skupina a člověk si mohl vybrat z množství různorodých hudebních žánrů.

Zajímavost: Loď měla tak silné a odhlučněné stěny, že přestože bary od sebe dělilo sotva pár metrů, hudba se navzájem vůbec nerušila.

Mango, meloun a ananas na snídani, na oběd i na večeři

Kromě velkých restaurací, které vypadají úplně jako na Titanicu, a speciálně zaměřených (sushi, italská, …), se ve vrchním patře nachází také obrovská restaurace bufetového stylu – jídlo zde najdete téměř pořád. Luxusní je hlavně neustálá pestrá nabídka ovoce a zeleniny. A věřte mi, každý si dá na snídani raději mango na vyhřáté lodní palubě, než takové ty klasiky jako je vaječina či rohlík s eidamem.

Žádné tlačenice

Nedokázala jsem si představit, jak se takové obrovské množství lidí na loď vůbec vejde. Očekávala jsem, že budou všechny bary úplně plné a pokud si člověk nezabere lehátka u bazénu včas, tak bude mít po zbytek dne smůlu. Tak to ale vůbec nebylo. Na lodi je spousta barů a lidé se vždy rozmělní. V průběhu plavby jsem dokonce nacházela „zapadlé bary“ na přídi či na zádi, do kterých by se vešlo 150 lidí, ale nebyla v nich ani noha. Nikdy nebyl problém ani s místem u bazénů či na terase.

Je libo tanec s důstojníkem nebo fotka s kapitánem?

Za plavbu minimálně jednou zažijete také galavečer. Dámy na sebe vezmou róby, které by jim mohla závidět kdejaká princezna, a vysoké jehlové podpatky. Na celé lodi panuje plesová atmosféra, všude chodí číšníci roznášející martini, prosecco a šampaňské a vše najednou působí daleko luxusněji. Každý, kdo chce, se může vyfotit s kapitánem či s ním prohodit pár slov. Druhé zpestření večera představují důstojníci, s nimiž si můžete zatančit. A velkolepým vystoupením v divadle a proslovem kapitána tato slavnostní noc plná překvapení jen začíná …

Tip: Na plavbu si určitě zabalte minimálně jeden velmi elegantní, jeden bílý a jeden černý outfit – nikdy dopředu nevíte, v jakém stylu večery budou, ale white night, black night a galavečer zažijete stoprocentně. Pak může přijít také večer v barvách lodi (naše loď měla italského kapitána, takže zelená, bílá a červená) nebo třeba v retro stylu.

Tendry

Ne každý ostrov má přístav a ne ke každému přístavu se loď dostane, a proto se můžete občas setkat s tendry, což jsou menší lodičky (popřípadě záchranné čluny), na něž si musíte den předem vyřídit vstupenku, na které najdete přesný čas odjezdu a číslo své skupiny. Na lodi je přes 3 000 lidí a všichni se chtějí vylodit co nejrychleji, a proto je mnohdy u takovýchto výstupů opravdu zmatek.

Tip: Na každý tender se nastupuje z jiné části lodě, a tak vám doporučuji přijít na místo pár minut před plánovaným srazem – nikdy se na nikoho nečeká a ani se nekontroluje, zda dorazili všichni. S odjezdem platí to stejné – nevyplatí se spoléhat na poslední tender, někdy se totiž čeká i více než půlhodinová řada, abyste se na loďku vůbec dostali.

Bezpečnost

Asi každý tuší, že se před nástupem musí projít bezpečnostní kontrolou. Co by ale napadlo jen málokoho, je fakt, že tato prohlídka je mnohem důkladnější než ta letištní. Security je rozděleno do několika stupňů a obrovské přístavní haly by strčily naše ostravské miniletišťátko do kapsy… Kromě množství duty-free shops jsou v halách také informační centra a půjčovny aut. Nástup na loď může zabrat zejména v zemích mimo EU přes půl hodiny. Většinou se člověk nejprve musí prokázat svou lodní kartou, kterou ochranka naskenuje a na základě fotografie posoudí, zda jste to opravdu vy. Pak přichází běžný bezpečnostní rám, pasová kontrola, obchůdky, kterými člověk musí projít, další kontrola lodní karty a nakonec ještě poslední bezpečnostní rám – tentokrát již přímo na palubě.

Pokud se rozhodnete na plavbu vydat, určitě si to zamilujete. Za krátký čas navštívíte obrovské množství zemí, poznáte spoustu nových lidí a vychutnáte si nádherný čas na moři. Nabídka a úroveň služeb nejde srovnat ani s luxusním 5hvězdičkovým hotelem. Největší benefit je ale to, že za pár dní můžete navštívit klidně několik kontinentů. Přes noc člověk spí a ráno ho vítá pohled na nový nádherný přístav. Máte celý den na to prozkoumat krásy a památky tohoto městečka a večer se vydáte zase k dalšímu cíli.

Zdroje:

https://muskita.com.cy/project/limassol-port-passenger-terminal

https://www.msccruises.fi/our-cruises/ships/msc-musica

https://www.pttours.cz/najdete-svoji-lod-snu/msc-cruises/msc-musica#tab_393782904

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co byste od výletní lodě opravdu nečekali…