Vlakový simulátor Open Rails

Už od dětství jsem byl vášnivým fanouškem vlaků a železničních tratí. V průběhu letních prázdnin jsem nejčastěji cestoval právě vlakem a mou oblíbenou trasou byla trať 323, která začíná v Ostravě hl. n. a končila ve Valašském Meziříčí. Kunčice pod Ondřejníkem, známé díky ozdravným pobytům a soustředěním Pátečníků, se staly mou „domovskou stanicí“. Zde jsem si také poprvé zkusil roli výpravčího, ačkoliv stanice byla samozřejmě řízena kvalifikovaným personálem Českých drah. Já byl spíše jako výpomoc. Se všemi čtyřmi výpravčími, kteří tuto stanici obsluhovali, jsem byl dobrý kamarád. Dokonce jsem měl možnost nahlédnout do kanceláře a vyzkoušet si prodávání jízdenky. Od jednoho výpravčího jsem dostal i přezdívku – kolega.

V roce 2015 však přišla obrovská rána. Trať 323 zrovna procházela rekonstrukcí a Kunčice přišly o všech pět výpravčích. Výpravčí Věrka, právě ta mi umožnila možnost prodat jízdenku, odešla do důchodu, zatímco zbytek výpravčích se rozutekl do okolních stanic (výpravčí Martin do Frenštátu, Richard do Frýdku-Místku a pan „Kolega“ do Bašky). Ještě dodnes, když mám štěstí, je na těchto stanicích vídávám.

Nyní se dostávám k samotné hře, simulátoru Open Rails, který vychází z hry Microsoft Train Simulator (zkráceně MSTS) v roce 2001. Od Open Rails se výrazně neliší, avšak ta už je zastaralá. Simulátor Open Rails je stabilnější, funguje na více verzích operačního systému Windows a je obohacen o 3D modely kabin lokomotiv, jízdní řády, které si hráč může vytvořit a nové scénáře.

Instalace programu není příliš složitá, ale spuštění a příprava mohou být náročnější. Potřebujete vytvořit hlavní složku a do ní budete následně nahrávat složky s tratěmi, lokomotivami a vagóny. K dispozici jsou různé tratě, včetně českých, jako je již zmiňovaná 323, ale také tratě fiktivní (Lokálka nebo Dvoukolejka). Můžete si zajezdit na delších, ale bohužel placených tratích, jako např. z Chebu do Košic či z Prahy do Bratislavy. Můžete jezdit také s různými lokomotivami včetně motoráčků řady 810, 814 (známější jako Regionova), dieselovou 754 (známější pod přezdívkou Brejlovec) nebo s parními a elektrickými vlaky jako je RegioPanther nebo CityElefant.

Před vstupem do programu musíte vytvořit vlakovou soupravu, což lze udělat pomocí několika programů, jako je například TSRE. Zde můžete být kreativní a vytvořit si jak reálné, tak i šílené soupravy. Některé lokomotivy však nemusí mít pohled z kabiny nebo zvuky, takže je potřeba je doinstalovat. To se dá ale většinou snadno dohledat.

Nyní přišel čas na vstup do samotného programu. Před jízdou si ovšem nejdříve musíte vytvořit cestu. Můžete také vyzkoušet tvorbu jízdních řádů. Do těch jsem se zatím ještě nepustil, jelikož se rád pokochám krajinou, i když je animovaná.

I když se to zdá všechno složité, věřte, že není. Když se vám hra načte a na obrazovce uvidíte pohled z kabiny, zjistíte, že ta námaha za to stála. Pak už jenom stačí zapamatovat si nejdůležitější klávesové zkratky. Dále také přibližné polohy jednotlivých stanic a mít dobrý odhad – zabrzdit vlak tak, abyste perón nepřejeli, je občas umění.

Jediná nevýhoda, kterou hra má, je zdlouhavost. Zase na druhou stranu, chceme-li si to užít, nějaký ten čas tomu musíme obětovat.

Jsem rád, že jsem na tuhle hru narazil a že s ní mohu objevovat zákoutí českých, slovenských i maďarských železničních tratí. Ze všeho nejvíc mi však udělalo radost, že jsem si mohl připomenout krásu jedné z mých oblíbených stanic…

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vlakový simulátor Open Rails